Mecnun leylek yeni sevgili buldu!

Bayburt'ta bir hafta önce, eşinin öldüğü yeri 11 yıldır terk etmeyen leyleğin öyküsünü yazmıştık. O leyleğin artık yeni bir eşi var

14 Kasım 2013, Perşembe 09:54
A A

Arpalı beldesindeki Merkez Camisi’nin kubbesindeki yuvasını eşi telef olduktan sonra yörede sert geçen kış mevsimine rağmen 11 yıldır terk etmeyen leyleğe eş gelmesi, belde halkını sevindirdi.

 

Leyleğin kışın soğukta tek kalmasına üzdüklerini ifade eden belde sakinlerinden 63 yaşındaki Burhan Irmak, "Kubbedeki leylek çiftinden biri 11 yıl önce elektrik tellerine takılarak telef oldu. Eşi ölünce leylek yuvasını terk etmedi, kışın dahi buradan gitmedi.

'KENDİNE BİR EŞ BULDU'

Leyleğin bir iki gün önce bir eş bulduğunu fark ettik. Burada kışın soğukta tek kalması bizleri üzüyordu. Yazın diğer leylekler gelirdi, kışın yine tek kalırdı. Biz bunu kutsal sayıyoruz, dokunmadık, oraya yerleşti ve yıllarca kaldı. Artık kendine bir eş buldu, bu kışın gider mi gitmez mi bilmiyoruz" dedi.

Leylek hakkında yapılan haberler sayesinde beldenin tanındığını, bunun da turizm hareketliliğini artırdığını dile getiren Irmak "Tabii leylek artık bizim simgemiz, sürekli olarak orada, yuvasında. Herkes oturur onu izler, fotoğrafını çeker. Leyleğin kışın gitmediğini duyanlar ziyaret için geliyorlar, bakıyorlar, fotoğrafını çekiyorlar. Bir şoför arkadaşım bana ’sizin köye gittim, millet toplanmış leyleğe bakıyordu’ dedi. Ben de leyleğe ne olduğunu sordum, leyleğin eş bulduğunu, halkın buna sevindiğini söyledi" diye konuştu.

'BU MEVSİMDE EŞ GELMESİ BİZİ ŞAŞIRTTI'

Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Fen Bilgisi Öğretim Görevlisi olan ve yörede kuş türleri üzerine çalışma yürüten Abdurrahman Sefalı, 11 yıldır beldeden göç etmeyen leyleği bu kış gözlemlemeyi planladıklarını ancak leyleğe bu mevsimde yeni bir eş gelmesinin kendilerini şaşırttığı ifade etti.

Halkın leyleğin 11 yıl önce eşinin elektrik akımına kapılıp telef olmasının ardından göç etmediğini anlattığını belirten Sefalı, "Leylekler yaşlıysa, yaralıysa, hastaysa, hazır değilse göç etmeyip kışın ılıman geçtiği yakın bölgelere gidebilirler. Bayburt gibi iklimi sert bir yerde leyleklerin göç etmemesi oldukça ilginç bir durum, araştırılması gerekir" dedi.

Leyleğin Arpalı beldesinde kış mevsiminde 10 yıldır yalnız yaşadığını belirten Sefalı, şöyle devam etti:

"Bu 11. yılında yanında bir birey daha gördük. Bazen 1 yaşını doldurmamış genç bireylerin de göç etmediği görülebilir ama daha ılıman yerlere göç edebilirler, Türkiye’nin güneyine gidebilirler. Leylekler iki tane oldu. Bu kışı nasıl geçirecekler, nasıl beslenecekler, sıfırın altına düşen soğuk kış gecelerinde metabolizmalarını nasıl ayarlayacaklar gerçekten merak ediyoruz. Arpalı beldemizde bu kış leylekleri gözlemleyeceğiz. Acaba nerelerde besleniyor, kışın besinlerini neler oluşturuyor.

Leylekler sulak alan kuşlarıdır. Bunlar balıklarla, kurbağalarla beslenen hayvanlardır. Bazen tarla fareleri ve küçük memelilerle de beslenebilirler. Fakat kış aylarında bu hayvanları görmek zor, toprağın altında, karın altında kalan hayvanlar. Merak ediyoruz, acaba nasıl beslenecekler. Onları araştırmaya çalışacağız üniversite öğrencilerimizle."

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;