Menzilimiz dışında

Genelkurmay, Ceylan'ın ölümüyle ilgili iddialara haritayla yanıt verdi

10 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

‘TSK’YA PSİKOLOJİK SAVAŞ’

Diyarbakır Lice’de koyun otlatan 12 yaşındaki Ceylan Önkol, 28 Eylül’de patlama sonucu hayatını kaybetmişti. Ceylan’ın, yakındaki bir jandarma karakolundan atılan havan mermisiyle vurulduğu iddia edilmişti. Genelkurmay, olay günü bölgede havan atışı yapılmadığını açıklamıştı. Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, haftalık bilgilendirme toplantısında Ceylan’ın ölümüyle ilgili açıklamalar yaptı. Tuğgeneral Gürak, Ceylan’ın vefatının Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) karşı yürütülen psikolojik savaş çerçevesinde propaganda malzemesi olarak kullanıldığını söyledi.

‘HAVAN ÇUKURU DEĞİL’

Olay yerine en yakın Abalı Jandarma Karakolu ile Tapantepe Üs Bölgesi’nden o gün havan atışı yapılmadığının tespit edildiğini hatırlatan Gürak, bölgenin haritasını da göstererek şunları söyledi: “Olay mahalline Abalı Karakolu 9, Tapantepe Üs Bölgesi ise 8 kilometre mesafede. Askeri birliklerin konuşlandıkları yerler dikkate alındığında, mevcut havanların menzillerinin yeterli olmadığı anlaşılmaktadır.

Tapantepe’deki havanların menzili 5 bin 850 metre, Abalı’daki havanların menzili ise 3 bin 200 metredir. Patlamanın olduğu yerde meydana gelen mermi çukurunda yapılan teknik analiz raporuna göre; olayın herhangi bir atış sonrası meydana gelen patlamaların oluşturduğu çukurdan farklı olduğu tespit edilmiştir. Bu bölgenin bölücü terör örgütü tarafından sıkça kullanılan ve el yapımı patlayıcı ile mayın riski yüksek olan bir bölge olduğu görülmektedir.”

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.