Merdan Yanardağ tutuklandı

Ergenekon Davası kapsamında aldığı hapis cezası nedeniyle hakkındaki yakalama kararı bulunan Muğla'nın Bodrum ilçesinde gözaltına alınan Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ tutuklandı

Merdan Yanardağ tutuklandı

Yalıkavak Beldesi’nde kiraladığı yazlıkta dinlenirken dün akşam saatlerinde gözaltına alınan gazeteci Merdan Yanardağ, Bodrum Adliyesi’ndeki sorgusunun ardından tutuklandı.

Yanardağ, gözaltına alınmasıyla ilgili bir soruya “Bir kitap hazırlığı için Bodrum’a çalışmaya gelmiştim. Kitap hazırlığını tam da bitirmiştim. Kaldığım yazlığa gelen polislerin daveti üzerine emniyete gittik. Bana iyi davranıyorlar bir sıkıntı yok" açıklamasını yapmıştı.

Ergenekon Davası kapsamında, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen hakındaki 10 yıl 6 ay hapis cezası nedeniyle hakkında yakalama kararı bulunan Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, dün saat 20.00 sıralarında kaldığı Yalıkavak Beldesi’ndeki yazlıktan yanındaki 28 Şubat Soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı.

CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Ergenokon Davası kapsamında aldığı hapis cezası nedeniyle hakkındaki yakalama kararı bulunan ve Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde gözaltına alınarak adliye sevk edilen Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, tutuklandı. Elleri kelepçeli olarak adliyeden çıkarılan Yanardağ, Muğla Cezaevi’ne gönderildi.

"AKP İKTİDARININ ADALETİ BU"


Adliyeden gülümseyerek çıkan Merdan Yanardağ, "Haydi arkadaşlar, hoşça kalın. Kararı, hukuken ahlaken, vicdanen meşru ve adil bulmuyorum. AKP iktidarının adaleti bu. Toplumu ve basını susturmaya, sindirmeye yönelik karar bu. Bu kararı kınıyorum, protesto ediyorum" dedi.

Yanardağ’ın avukatlığını Muğla Baro Başkanı Mustafa İlker Gürkan da yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Yakalama kararının yüze karşı okunması ve tutuklama kararı verilmesi yolunda İstanbul’dan gelen talimatı Bodrum Mahkemesi icra etti. Tutuklama kararı verildi. Kendisi savcılığın kararına göre, kuvvetli bir ihtimalle cezanın üst sınırı yüksek olduğu için Muğla Cezaevi’ne gönderildi. Sonrasında Adalet Bakanlığı’nın kendi içindeki yazışmalara göre İstanbul’a nakledilecek. Kendisi de, ben de mahkemede aynı şeyi söyledik. Bu kararın hukuka uygun olmadığını, vicdana uygun olmadığını ve meşru olmadığını ifade ettik. Mahkeme tutuklama kararı verdi. Çok kısa bir duruşma yaptı zaten. Netice olarak bir usul işlemi yaptı. Olay bundan ibaret. Yargılama yok, dava bitmiş, temyiz aşaması için gelmesini isterlerse o zaman sevki İstanbul’a yapılabilir. Adalet Bakanlığı’nın kendi bünyesinde çözdüğü bir konudur."