Merkel : Euro başarısız olursa, Avrupa başarısız olur

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün Brüksel'de Yunanistan'ın borçlarına ilişkin yapılacak Avrupa Birliği zirvesi öncesinde Alman Parlamentosu'nda açıklamalarda bulundu

19 Mart 2015, Perşembe 11:48
A A

Yunanistan'ın şu aralar kendilerini düşündürdüğünü kaydeden Merkel, "Tabii ki, bu aralar Yunanistan'ı düşünüyoruz. Yunanistan henüz borç krizini aşmış değil. Daha gidilmesi gereken zorlu bir yol var" ifadelerini kullandı.

ALMANYA’DAN ÇİPRAS’A ‘RET’

Focus Online' ın bildirdiğine göre, “Yunanistan yardımı bir zorunluluk olarak kabul etmeli" diyen Angela Merkel, "Çipras'ı  Pazartesi Berlin'e  davet ettim. Ziyaretin gerçekleşecek olmasından memnunum. Konuşmamız, belki de tartışmamız için yeterince zamanımız olacak. Euro başarısız olursa, Avrupa başarısız olur. Ben bu noktadayım" dedi.

ÇİPRAS: KORKMUYORUZ


Bu arada, Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, yoksullara gıda kuponu dağıtılmasına ve bedava elektrik verilmesine imkan veren yasa tasarısına Avrupa Birliği'ndeki ortaklarından gelen eleştirilere sert tepki gösterdi ve hükümetinin, ülkeye kredi sağlayanlarca korkutulamayacağını söyledi.

İngiltere'de yayın yapan Channel 4 televizyonuna göre, AB'nin Yunanistan'ı izleme komisyonundan Declan Costello, Atina'ya "tek yanlı kararlar almaması gerektiği" çağrısını yapmıştı.

Channel 4 muhabirine göre, Costello, Atina'ya yazdığı mektupta, "İzlenecek politika konusunda gerektiği şekilde danışılması ve reform çabalarında tutarlılık gereğini" vurguladı; üzerine eğilinmesi gereken çeşitli konular olduğunu, bunların kapsamlı ve uyumlu bir paket bağlamında ele alınmasına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Costello, "bunun tersine hareket etmek tek yanlı davranmak olur ve bölük pörçük adımlar, yapılmış taahhütlere uygun düşmez." dedi.

Tsipras, parlamentoda milletvekillerine yaptığı konuşmada, "bir insanlık kriziyle başetmenin tek yanlı hareket olduğunu söyleme küstahlığında bulunan kişilere ne denebilir? Yunanistan'da binlerce ev elektriksizlikten donsun diye bizden bu tasarıları dondurmamızı istiyorlar. Bizi korkutmak için bunu yapıyorlarsa, yanıtımız şu: Bizi korkutamazsınız." dedi.

Günün ileri saatlerinde oylanacak olan "insani kriz yasası"nın muhalefetin de desteğiyle parlamentodan kolayca geçmesi bekleniyor.

Bu arada Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble, düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan'la ilgili tartışmaların, borçlar üzerinde değil, ülke ekonomisine rekabet gücünün yeniden nasıl kazandırılabileceği üzerinde odaklanması gerektiğini söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;