Merkel'den Erdoğan'a ret

Erdoğan'ın 'Almanya'da Türk okulları kurulsun' çağrısına Almanya Başbakanı ret yanıtı verdi

Merkel'den Erdoğan'a ret

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da Türk okulları açılması yönündeki talebini geri çevirdi. Merkel, “bu yöndeki tartışmaların hiçbir yere varamayacağını” vurguladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde Alman haftalık “Die Zeit”” gazetesine verdiği mülakatta, “Türkiye’de Alman liseleri var, Almanya’da neden Türk liseleri olmasın” diyerek Almanya'da Türk lise ve üniversiteleri kurulması isteğine olumsuz yanıt verdi. Başbakan Merkel “Passauer Neue Presse” gazetesine verdiği demeçte, “Almanya'daki Türk kökenli çocuk ve gençlerin Alman okullarına gitmesinin yerinde bir uygulama” olduğunu kaydetti. Almanya Başbakanı, “Türk öğrencilerin Almanya'da Türk okullarına gitmesi yönündeki öneriyi uygun bulmadığını” vurguladı.

TÜRK DERNEĞİ BAŞKANI DA ELEŞTİRDİ

Başbakan Erdoğan'ın önerisi Almanya Türk Toplumu Derneği Başkanı Kenan Kolat tarafından da eleştirildi. Kolat, “Die Welt” gazetesine verdiği demecinde, “Şayet Erdoğan bu önerisiyle, Almanya'da kurulacak liselerde sadece Türkçe eğitim yapılmasını teklif ediyorsa, biz bunu bir hata olarak değerlendiriyoruz” dedi.

“Almanya'da iyi yetişmiş, kalifiye göçmenler istiyorsak, bu gençlerin Alman okullarına gitmesi gerekiyor” ifadesini kullanan Kolat, “Almanya'da yaşayan Türk kökenli çocukların Almanca öğrenebilmeleri için öncelikle anadillerine hâkim olmaları gerektiği” yönündeki açıklamalarının “tamamen yanlış” olduğunu söyledi

MERKEL TÜRKİYE YOLCUSU

Almanya Başbakanı gelecek hafta başında dört yıllık bir aradan sonra Türkiye'de temaslarda bulunacak. 29-30 Mart tarihlerinde düzenlenecek ziyaret çerçevesinde Merkel önce Ankara'ya ardından da İstanbul'a gidecek. Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Merkel Türkiye temasları çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le bir araya gelecek.

Erdoğan-Merkel buluşmasında ağırlıklı gündem maddelerini, ikili siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler ayrıca Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan ilişkileri ve bölgesel sorunların oluşturması bekleniyor. Başbakan Merkel'in görüşmeler sırasında Türkiye'nin Ankara Protokolü'nü hayata geçirmesini ve limanlarını Kıbrıs'ın güneyine açması talebini de iletmesi bekleniyor.

(Deutsche Welle)