Merkel'den İslam dünyasını kızdıracak çıkış!

Almanya Başbakanı, Hz. Muhammed karikatürleriyle Müslümanlar'ın tepkisini çeken karikatüriste medya ödülünü verdi

Merkel'den İslam dünyasını kızdıracak çıkış!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2005 yılında çizdiği Hz. Muhammed karikatürleriyle Müslümanlar'ın tepkisiyle karşılaşan Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard'a, dün akşam Berlin'de düzenleden törende 'M100 Sanssouci Colloguium' adlı medya ödülünü verdi.

11 Eylül saldırılarının yıldönümünde yüzlerce Kuran yakmaya hazırlanan fanatik papaz Terry Jones’un yarattığı tartışma Müslüman ülkeleri ayaklandırmışken, beklenmedik bir çıkış da Almanya ‘dan geldi.

Yaptığı karikatürle Müslümanlar'ı kızdıran ve 2005 yılından beri tehdit altında yaşamını sürdüren Kurt Westergaard, ödülünü Almanya Başbakanı Angela Merkel'in elinden aldı. Çizdiği karikatürle İslam dünyasının tepkisini alan Kurt Westergaard'ın ödülünün, Ramazan Bayramı'na saatler kala verilmesi ise dikkat çekti.

ALMAN BASININDA DA SES GETİRDİ

Kurt Westergaard, Avrupa'nın 100 önemli medya yapımcısından oluşan Uluslararası Medya Kongresi (Internationalen Medienkongeresses) tarafından, ‘M100 Sanssouci Colloguium’ adlı medya ödülüne layık görüldü.

Kurt Westergaard'ın ödülünü Angela Merkel´in elinden alması Alman medyasında ses getirirken, Bild Gazetesi, ‘Merkel'den cesaretli çıkış’ yorumunu yaptı. Tören salonunda sahneye çıkarak Kurt Westergaard'a ödülünü bizzat veren Merkel'in, olay karikatüristi tebrik ettiği ve düşünce ve medya özgürlüğüne dikkat çektiği belirtildi.

Bild, sayfasına taşıdığı ödül haberinde, 75 yaşındaki Kurt Westergaard'ın, “Bugün benim için büyük bir gün. Angela Merkel'e teşekkür ediyorum. Ayrıca sürekli benimle dayanışma içinde olan eşime, teşekkür ediyorum. Yaşananları, geri almak imkansız” şeklindeki ifadelerini aktardı.

Ödül törenine 160’a aşkın medya mensubunun katıldığını belirten Bild, Kurt Westergaard'ün karikatür krizinden sonra yüzlerce protesto yürüyüşünün yapıldığı ve Kurt Westergaard'ın da yüzlerce kez tehdit aldığını yazdı.

Temel ELCİVAN - DUISBURG / DHA