Merkez Bankası'ndan kritik toplantı

Piyasaların odağında Merkez Bankası'nın erken indirim yapıp yapmayacağı var. Başkan Erdem Başçı, yarınki enflasyon verisinin açıklanmasının ardından ara toplantı yapılıp yapılmayacağına karar verileceğini söyledi. Bu açıklamayla kur 2.43'ün altına indi

Merkez Bankası'ndan kritik toplantı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yarın açıklanacak enflasyon verisine bağlı olarak ara toplantı yapılıp yapılmayacağına karar verileceğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de ’Fiyat İstikrarının Değeri Üzerine’ konulu bir sunum yaptı.

TCMB Başkanı Başçı, sunumunda yüksek enflasyonun ve deflasyonun büyümeyi zayıflatabilen unsurlar olduğu belirterek Merkez Bankaları açısından büyümeyi desteklemenin en iyi yolunun fiyat istikrarını sağlamak olduğunu vurguladı.

Başçı, Beşeri sermaye, istihdam piyasası, teknoloji, yenilikçilik ve fiziki altyapı alanlarında yapılacak reformların Türkiye’nin büyüme potansiyelini daha da artıracağını belirtti.

TCMB Başkanı Erdem Başçı ayrıca  yarın açıklanacak enflasyon verisine bağlı olarak ara toplantı yapılıp yapılmayacağına karar verileceğini söyledi.

Başçı, “Eğer enflasyon belirgin şekilde düşerse, enflasyon görünümünün değerlendirileceği bir ara toplantı düzenleyeceğiz. Ara toplantı yapıp yapmayacağımıza enflasyondaki düşüşün derecesine bağlı olarak karar vereceğiz" dedi.

Merkez Bankası Başkanı Başçı geçen hafta, "Ocak enflasyonu 1 puandan fazla düşerse ve çekirdek iyi giderse 4 Şubat’ta dahi bu parametreleri değerlendirebiliriz" açıklamasını yapmıştı. Açıklama sonrası kur 2,34’ten 2,45’e kadar yaklaşarak tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

BAŞÇI KONUŞTU, DOLAR DÜŞTÜ

Erdem Başçı'nın açıklanması sonrası kur 2,43'ün altına indi. Açıklama öncesi kur 2,44'ün altında seyrediyordu.