Merkez'den faiz indirim beklentileriyle dolar 2.48 lirayı aştı

Para Politikası Kurulu'nun yarın yapacağı toplantıda faiz indirebileceği beklentileriyle dolar 2.48 lirayı aştı

Merkez'den faiz indirim beklentileriyle dolar 2.48 lirayı aştı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun yarın yapacağı toplantıda faiz indirebileceği beklentileriyle dolar 2.48 lirayı aştı. Yeni haftaya 2.46 lira dolayında başlayan dolar, 2.4835 liraya kadar yükseldikten sonra, 2.4810 - 2.4820 aralığına çekildi. Euro’nun da 2.80 lira düzeyini aşmasıyla, yarı yarıya dolar ve eurodan oluşan döviz sepeti de 2.64’ü geçti.

HÜKÜMET GÜÇLÜ BİR ADIM BEKLİYOR

Hükümetten, Merkez Bankası’na faiz indirimi yapması yolundaki çağrılar gelmeye devam ediyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası’nın yarınki toplantısında faiz oranlarını aşağı götürecek bir adım atmasını beklediğini söyledi. Türkiye-İngiltere JETCO 5. Toplantısı ve İş Forumu’nun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zeybekci, "Yarınki Merkez Bankası toplantısında piyasayı cesaretlendiren, piyasayı önden sürükleyen ve faiz oranını aşağı götürecek güçlü bir adım bekliyoruz" dedi.

Zeybekci faizler konusunda herhangi bir rakam vermeyerek, "Merkez Bankası ile ilgili olarak cesaretlendirici adımlar derken, şu oran olacak diye bir şey söylemem mümkün değil. Bence bu yanlış olur zaten. Söylemeye çalıştığım şey şu, Merkez Bankası’nın piyasayı önden götüren, piyasayı yöneten, piyasayı pozitife doğru cesaretlendiren adımlar atması gerekiyor" dedi.

20 OCAK'TA POLİTİKA FAİZİNİ İNDİRMİŞTİ

Merkez Bankası, 20 Ocak’taki toplantısında, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8.25’ten yüzde 7.75’e indirdi. Para Politikası Kurulu, marjinal fonlama oranını yüzde 11.25, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 10.75 ve Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 7.5 düzeyinde sabit tuttu. Kurul ayrıca, geç likidite penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00 -17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranını sıfırda, borç verme faiz oranını da yüzde 12.75 düzeyinde sabit tuttu.