Merkezi sınavda ilk oturum sona erdi

Milli Eğitim Bakanlığı'nca, Türkiye genelinde 1 milyon 290 bin 8. sınıf öğrencisi için ilk kez düzenlenen merkezi ortak sınavların ilk gün oturumu sona erdi. Güvenlik nedeniyle okul bahçesine alınmayan veliler, çocuklarına dua edip Yasin-i Şerif okudu

28 Kasım 2013, Perşembe 14:38
A A

Saat 09.00'da başlayan sınavlar, saat 12.00'de tamamlandı. Sınava, 1 milyon 290 bin 717 8. sınıf öğrencisi katıldı. 14 bin 407 sınav merkezi, 86 bin 25 salonda yapılan sınavda, 172 bin salon görevlisi de hizmet verdi.

Sınavların yapıldığı okul girişinde okul görevlisi ve polis bulundu. Öğrenciler cep telefonlarının yanlarında olup olmadığı sorularak okula alındı. Öğrenciler sınavların kolay geçtiğini, yeni sınav sistemiyle çok heyecan yaşamadıklarını belirtirken, yanlışların doğruları götürmemesi sebebiyle tüm soruları yanıtladıklarını, verilen süreyi yeterli bulduklarını ifade etti.

Bazı veliler de sınav süresince okul dışında bekleyerek çocukları için dua edip Yasin-i Şerif okudu ve sınav aralarında çocuklarıyla sohbet etti.

İKİNCİ SINAV YARIN

Öğrenciler, sınav salonlarına yanlarında kullanımı saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saat haricinde, sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar bulunmaksızın alındı.

İlk gün oturumunda Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi ve matematik soruları yer aldı. Her bir ders yazılısı için sınav süresi 40'ar dakika, ders yazılıları arası dinlenme süresi ise 30'ar dakika oldu.

Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru soruldu. Değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemedi.

Soru kitapçıkları bakanlığa geri gönderilmeyecek. Pazartesi gününden itibaren soru kitapçıkları isteyen öğrencilere verilecek.

Merkezi ortak sınavların ikinci oturumu ise yarın yapılacak. Öğrenciler yine saat 9.00'da sınava alınacak. Fen ve teknoloji, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden 20'şer soru yöneltilecek.

Okullar, yarın yine 5, 6 ve 7. sınıf öğrencileri için tatil olacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;