Merkez'in müdahalesi de doların ateşini düşürmedi

Merkez Bankası'nın "likidite hamlesi"ne rağmen dolarda artış sürüyor

10 Mart 2015, Salı 12:33
A A

Merkez Bankası, dövizdeki tırmanışı frenlemek için rezerv opsiyonu katsayılarında (ROK) değişiklik yaptı. Merkez'in art arda gelen hamlalarine karşın dolardaki tırmanış hız kazandı ve 2.6450 liraya ulaştı. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, döviz tesis dilimlerinin büyüklüğüne göre, katsayılarda 0.1 puandan 0.6 puana kadar indirimler yapıldı.

 

Açıklamada, "Mevcut imkân dâhilinde Türk lirası zorunlu karşılıklar için 32.4 milyar ABD doları tutulmaktadır. İmkânın aynı oranda kullanılması halinde, yapılan bu değişiklik sonucunda Bankamız döviz rezervlerinden yaklaşık 1.5 milyar ABD doları serbest kalması beklenmektedir" denildi. Söz konusu değişikliğin 13 Mart başlayacağı olan 27 Şubat tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacağı belirtildi ve şu bilgi verildi: "Ayrıca, 27 Mart tarihi itibarıyla tesisi başlayacak olan 13 Mart 2015 tarihli yükümlülük döneminden itibaren yürürlüğe girmek üzere, dış borçlanmada vadenin uzamasını teşvik etmek amacıyla bankaların ve finansman şirketlerinin yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonu dışı yükümlülüklerinin zorunlu karşılık oranları 1 yıla kadar ve 1-2 yıl arası vadelerde aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir."

Yabancı para zorunlu karşılık oranlarının artışıyla Merkez Bankası döviz rezervlerinde yaklaşık 1.3 milyar dolar artış sağlanabileceği belirtilen açıklamada, "Hâlihazırda yüzde 12.7 olan yabancı para efektif zorunlu karşılık oranı yüzde 13.1 seviyesinde gerçekleşecektir" diye eklendi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;