Mersin'i karıştıran reklam

Mersin'i karıştıran reklam

08 Ekim 2009, Perşembe 18:45
A A

Mersin'de bir firma tarafından tasarlanarak ürünlere ve fiyatlara dikkat çekilmesi için bilboordlara asılan reklam afişleri esnafları kızdırırken, Mersin Dayanıklı Tüketim Malları Satıcıları Derneği Başkanı (MERSAD) Özcan Demir, kampanyaya tepki göstererek konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Üzerinde firma adı bulunmayan 'Fotoğraf makinesi alırken sağılacak inek miyim?', 'Bilgisayara fazla para ödeyecek kaz kafalı mıyım?', 'Cep telefonundan kazık yiyecek kadar kuş beyinli miyim?' ve 'Pahalı televizyon alacak kadar kuş beyinli miyim?' gibi sloganların yazıldığıreklam afişleri kentteki değişik noktalarda bulunan yaklaşık 50 otobüs durağı ile bilboordlara asıldı.

MERSAD yönetimi, tanıtım şeklinin hem esnafa hem de tüketicilere hakaret içerdiğini ileri sürüldü. MERSAD Başkanı Demir, reklam afişlerinin üzerinde firma tanıtımı bulunmadığını belirterek, "Kendi adını ortaya koymadan, bütün Mersinlileri koyun, inek, kaz, kendisi dışındaki esnafı kazıkçı, pahalıcı, müşterilerini aldatan ve dolandıran olduğunu ima eden bu reklamın sahibi kimdir, bilmek istiyoruz" dedi.

Reklamın Mersinlilerin zekasına ve seçme özgürlüne, esnaflara yapılmış saygısızlık olarak değerlendirdiklerini ifade eden Demir, "Panolardaki bu mesajlar sahibinin, rekabetçi piyasada ne kadar agresif ve kural tanımaz olduğunu açıkça göstermektedir. Rekabet yasal sınırlar içinde yapılmalıdır. Hiçbir kurumun ya da şahsın rekabet kurallarını yok sayarak insanları aşağılaması veya kendi kurumunun ismini, sattığı ürünlerin marka, model ve fiyatlarını gizleyerek başkalarının pahalıcı, kazıkçı olduğunu ima etmesi ahlaken kabul edilemez" diye konuştu.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf Odaları Birliği'ni, söz konusu reklamın kaldırılması için çaba harcamaya çağıran Demir, MERSAD olarak Rekabet Kurulu'na ve Reklam Özdenetim Kurulu'na başvuracaklarını sözlerine ekledi. Öte yandan reklam afişlerini kiralayan reklam şirketleri firmanın adını açıklamadı.

Firmanın reklamları Mersin'in yanı sıra İstanbul ve Ankara'da da bilboardlarda veriliyor.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;