Mescid-i Aksa için İstanbul'da eylem

Mescid-i Aksa için İstanbul'da eylem

26 Ekim 2009, Pazartesi 09:20
A A

Çeşitli sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu 'Mescid-i Aksa ile Dayanışma Platformu' üyesi yaklaşık 500 kişilik grup, saat 22.30 sıralarında Beşiktaş Levent'teki İsrail Başkonsolosluğu önünde toplandı. 

Filistin bayrakları taşıyan grup, İsrail'in Mescid-i Aksa ve Filistin'e yönelik saldırılarını protesto etti. "Kanımız canımız feda olsun Aksa'ya, Müslüman uyuma ilk kıblene sahip çık, Yaşasın Aksa direnişimiz, Kahrolsun siyonist İsrail' şeklinde slogan atan öfkeli kalabalık, İsrail bayrağını ateşe verdi. Grup adına konuşan Nurettin Şirin, İsrail'in Mescid-i Aksa'yı kan gölüne çevirdiğini söyleyerek; İsmail Haniye ve Halit Meşal'in çağrısı üzerine bu eylemi yaptıklarını söyledi. 

Kudüs ve Mescid-i Aksa'yı savunmayı canlarından aziz bildiklerini söyleyen Şirin, saldırılar durmadıkça İsraillilerin de güvende olamayacaklarını belirtti. İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarının sistematik olduğunu söyleyerek, "Eğer İsrail gerçekten barış istiyorsa Mescid-i Aksa'dan uzak dursun. Saldırıların devamı halinde eylemler büyüyerek devam edecek." diye konuştu. Eylem sırasında, polis ekipleri de İsrail Başkonsolosluğu önünde geniş güvenlik önlemi aldı. 

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;