Dr. Ender Saraç

//icdn.posta.com.tr/images/none/16x9.jpg

Metabolizmayı hızlandırmanan 10 etkili yolu

Çarşamba, 19 Mayıs 2010 - 05:00

Merhaba, bugün vücutta birikmiş kilonun gitmesini kolaylaştırmak ve toksin atmayı hızlandırmak için sadece 1 güne mahsus, sulu diyet yapmanızı öneriyorum.
Detoks gününün en büyük özelliği sadece kilo vermeyi hızlandırması değil, aynı zamanda karaciğeri ve safra kesesini temizlemesi, pankreası bir gün bile olsa dinlendirmesi, mide-bağırsakların bol sıvı ve hazmı kolay bir gıda rejimiyle daha sağlıklı hale gelmesidir.

Detoksu günlerce yapmak sağlık açısından sakıncalıdır. İnatçı kabızlığı olanlar bir gece önce yatmadan 2-3 çorba kaşığı Hint yağını biraz portakal suyuyla karıştırıp içebilirler.
Ya da 3 kaşık kalsine magnezyum preparatlarından kullanabilirler. Detoks günü ekstradan 1.5-2 litre ılık su içtiğinizden ve özellikle bol bol idrara çıktığınızdan emin olun.

Bugün hazırlayacağınız çorbaya sadece bir çimdik tuz koyacaksınız. Çünkü fazla tuz, suyu vücutta tutar, ödem oluşturur ve gereksiz yere şişkinliğe neden olur.
Sebzelerle çok gaz sorunu yaşayanlar yapacakları çorbanın içine biraz daha kimyon katabilir ve içtikleri rezene çayının miktarını artırabilir.

Detoks günü az konuşmanızı, gürültüden, sigara dumanından, çok stresli olaylardan kaçınmanızı ve sadece bugün için ağır spor yapmamanızı, cinsel ilişkiden uzak durmanızı, arada gözlerinizi kapatarak derin nefesler alıp vererek güzel hayaller kurmanızı tavsiye ederim. Bu sinir sisteminizi de olumlu etkiler.

ACIYI ARTIRIN ARA ÖĞÜNÜ ATLAMAYIN
1- Bol güneş ışığı alın: Güneşin kendini göstermesi ve günlerin uzaması canlandırıcı etki yapar. Baharda öğlen saatlerinde 10 dakika kadar güneşlenin ve ışığı tüm bedeninizde hissedin.
Yazın ise sabah veya akşamüstü geç saatte güneşlenin. Evinizin perdelerini açın, balkona çıkın. Akşam karanlıkta değil, aydınlıkta oturun.

2- Yağsız protein tüketin: Genel gözlemlere göre karbonhidratı veya yağı aşırı tüketenlere göre az yağlı proteinleri aşırıya kaçmadan yiyenlerde metabolizma daha iyi çalışıyor.
(Yağsız yoğurt, süt, peynir, beyaz etli balıklar, tavuğun beyaz eti, hindi göğüs, arada yağsız kırmızı et, yumurta beyazı hayvansal proteinlere örnekken, yeşil mercimek, barbunya, soya, nohut ise bitkisel proteinlere örnektir.

3- Erken kalkın: Güneş doğarken bedende çeşitli hormonlar salgılanıyor ve beden yeni bir güne hazırlanıyor ama siz öğleye doğru yataktan kalkarsanız bedenin dengesini şaşırtısınız. Erken kalkanlarda metabolizma daha erken çalışır.

4- Sade kahve ve yeşil çay için: Uyanır uyanmaz bedenini hafif bir hareketle ısıtın. Ardından da 1 fincan yeşil çay, mate, sade Türk kahvesi ya da açık çay içerseniz bedeni uyarmış olursunuz. Çaydaki tein ve kahvedeki kafein aynıdır.

5- Tere tohumu: Hormonları yavaş çalışan özellikle de tiroidi tembel kişilerde tiroidin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Kilo verme hızını artırmaya olumlu bir destek olabilir.

6- Acıyı artırın: Gözlemlerime göre sivri biber, zencefil, kırmızı pul biber, wasabe gibi çeşitli acılar yağ metabolizmasının hızlanmasına ve daha kolay kilo vermeye yardımcı oluyor. Ancak kırmızı pul biber iştahı da artıracağından ben en çok zencefil ve sivri biberi öneriyorum.

7- Ter atın, bedeni ısıtın: Hamam, sauna, buhar banyosu, terleten eşofmanlar, aktif spor yaparak ter atma, güneşlenme gibi vücut ısısını artıran, yağ dokusunu ısıtan olayların da metabolizmanın canlanmasına yararı olabilir.

Özellikle aktif spor yaparak ter atarsanız metabolizma canlanır. Özellikle sabah beden soğukken, sıcak bir kafeinli içecek içip 3-4 dakika hareket ederek vücudu ısıtmak bile metabolizmanın canlanması yardımcı olur.
Düzenli egzersiz yapanlarda kaslar daha da artacağından istiharatte bile kalori tüketimi devam eder.

8- Kendinizi motive edin, hırs yapın: Aslında bir insanın ruhen kendini canlandırması, bir hedefe kilitlenmesi, buna inanması ve hırs yapması da zihni, beyni, hormonları ve fizyolojiyi canlandırır.

9- Bazı ilaçlar metabolizmayı yavaştabilir: Başta bazı antidepresan ilaçlar hipertiriodi tedavisinde kullanılan hormonlar ve kortizonlu ilaçlar olmak üzere bazı ilaçlar yağlanmayı artırırken metabolizma hızını düşürebilir.
Eğer bazı kimyasal ilaçları uzun süreli kullanıyorsanız ve de ilaca başladıktan bir süre sonra kendinizde bir gevşeme, yağlanma, kilo artışı, şişlik gözlemliyorsanız mutlaka hekiminize danışınız.

10- Ara öğün: Bütün gün aç kalıp bir öğüne yüklenmek metabolizmayı olumsuz etkiler. Beden, uzun süren açlıktan sonra yediği yemeğin çoğunu yağ olarak depolamaya çalışır. Ancak sık sık az az yendiğinde, kan şekeri aşırı yükseltilip aşırı düşürülmediği zaman metabolizma daha dinamik çalışır.

DETOKS YAPIYORUZ
Bugün sadece sulu kabak ve semizotu yemeği yenilecek. Sabah ise çilek kompostosu içilecek.

Çilek kompostosu

MALZEMELER:
8-9 adet diri çilek
1 kabuk tarçın
3 bardak su.

Bildiğiniz usulde kompostoyu yapın ama içine şeker koymayın. Sabahtan öğleye kadar 2 kase çilek kompostosu içilecek. Öğle saatlerinden akşam yatıncaya kadar 1 tencere kabak, semizotu detoks çorbası tüketilecek.

Detoks çorbası

MALZEMELER:
Küçük bir bağ semizotu
4 adet orta boy kabak
2 adet taze soğan
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
1 çimdik tuz
6-7 adet nane yaprağı Semizotunu iyi yıkayın. 4 adet orta boy kabağı ince ince doğrayın. Ardından taze soğan, zeytinyağı, tuz ve nane yapraklarını da ekleyerek çorbanızı yapın. Yanında ekmek ve hamur işi tüketmeyin.

METABOLİZMAYI canlandıran özel çay
Bu çayı günde 3-4 fincana kadar içebilirsiniz. Ancak içine şeker veya tatlandırıcı koymayacaksınız. Eğer herhangi bir tatlı tadı almadan içemiyorsanız tıpkı eskilerin yaptığı gibi ağzınıza 3-4 adet kuru üzüm alarak içebilirsiniz.
Tarifini verdiğim bu çayı yarından itibaren içmeye başlayın. Çünkü detoks günü bol ılık su ve rezene çayı dışında boşaltıcı etkisi olan çaylar içmenizi önermem.

MALZEMELER
Her fincan için yarım tatlı kaşığı kaliteli yeşil çay veya 1 poşet yeşil çay
1 küçük poşet mate
Parmak ucu kadar kabuk tarçın
Çeyrek tatlı kaşığı biberiye

HAZIRLANIŞI: 1 bardak suyu kaynatın ve içine bu karışımı koyun. Sadece 30 saniye kadar kaynatın, sonra 3 dakika demleyin ve süzün. İçine ince bir dilim limon koyun ve sıcakken için. Çok aç olmamak şartıyla bu çayı aç karnına da içebilirsiniz.

4