Metrobüs'te zamlı tarifeye tepki

İstanbul Büyükşehir Belediyesi UKOME'nin almış olduğu karar neticesinde Metrobüs ücret tarifesinde yapılan değişiklik uygulanmaya başlandı

Metrobüs'te zamlı tarifeye tepki

16 Kasım, 00.10 itibari ile uygulanmaya başlanan tarifede tam bilet 1,5 TL'den 2 TL'ye, indirimli bilet 0,85 TL'den 1 TL'ye yükseldi. Gece yarısı ilk dakikalarda uygulanması beklenen zamlı tarife yaklaşık 10 dakikalık gecikme ile tüm istasyon turnikelerinde ve metrobüslerde devreye girdi.

VATANDAŞLAR ZAMLARA TEPKİLİ

Yeni tarife ile sürekli kullandıkları metrobüslerde aylık giderlerinin daha da artacağını buna karşın kazançlarında bir değişiklik olmadığını söyleyen vatandaşlar metrobüse yapılan zammı fazla buyduklarını söyleyerek yetkililere tepki gösterdi.

15TL YEVMİYE, 10 TL YOL PARASI

Zamma tepki gösteren bir vatandaş, "Olan vatandaşa oluyor. Metrobüs aldılar, metrobüs aldık diyorlar. Biz aldık metrobüsleri onlar almadı ki, parasını biz veriyoruz. Bugün 3 kişilik bir aile (Şirinevler) buradan Bakırköy'e gitmeye kalksa daha ucuza gidiyor, metrobüs daha pahalı gelir.

Hani toplu taşımaya özendiriliyordu insanlar, hani vatandaşı koruyorlardı. Vatandaşın korunacak bir tarafı kalmadı. 15 TL yevmiye alıyorum 10 TL yol parası veriyorum ve gece 24:00'te evime gidiyorum. Bunun rantı kime gidiyor. Çok dertliyiz" dedi.

YENİ TARİFE TUZLU!

Yeni tarife kapsamında İETT ve özel halk otobüslerinde ELBİL 7,5'dan 10 liraya, metrobüste tam bilet 1,5'dan 2 liraya, indirimli bilet 0,85'den 1 liraya yükseldi.

Tek geçişlik elektronik biletin ücreti de 2 lira olarak belirlendi. Yapılan yeni düzenleme kapsamında metrobüs hatlarında "aktarma almaz - aktarma verir" uygulaması aynı şekilde devam edecek.

Aylık Mavi AKBİL'deki biniş sınırı 200'den 160'a indirilirken metrobüs hatlarında Mavi AKBİL de her binişte 2 biniş eksiltilecek. Metrobüs hattı dışındaki toplu ulaşımlarda eski tarife devam edecek.

Tek geçişlik bilet tarifesi, tek geçişlik biletin kullanılmaya başlamasıyla uygulanacak. Tek geçişlik elektronik bilet uygulamasına İETT, özel halk otobüsleri, Ulaşım A.Ş, İDO, özel deniz motorlarında teknik altyapı hazırlıkları tamamlandıktan sonra başlanacak.