'Mevsimsel grip daha öldürücü'

Uzmanlar, "Domuz gribi daha hızlı bulaşıyor ancak mevsimsel grip, ona oranla daha öldürücü” diyor

06 Kasım 2009, Cuma 05:00
A A

2 ÖLÜM ARAŞTIRILIYOR

Sağlık Bakanlığı, ‘Domuz Gribi’ nedeniyle çeşitli illerde tedavileri sürdürülen hastalardan 28 yaşında bir erkek, 32 ve 33 yaşlarında 2 kadın ve 6 yaşında 1 kız çocuğunun hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakanlık açıklamasında, “Bu vefatlarla beraber pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı 19 olmuştur” denildi. Şanlıurfa’da da ‘Domuz Gribi’nden şüphelenilen biri öğrenci 2 kişi hayatını kaybetti. Göğüs ağrısı şikayetiyle birkaç gün önce Balıklıgöl Devlet Hastanesi’ne kaldırılan iki çocuk annesi F.Ö. (36) kurtarılamadı. Siverek ilçesinde de geçen hafta grip şikayetiyle hastaneye kaldırılan 8 yaşındaki S.Ç. adlı kız çocuğu hayatını kaybetti. Ölen iki kişinin kan örnekleri, kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için Ankara’ya gönderildi.

SAYI 3-4 KAT ARTTI

Bu arada hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte mevsimsel grip vakalarında da artış yaşanıyor. Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Bülent Aslanhan, “Domuz Gribi’yle mücadele ederken, mevsimsel grip vakaları da artıyor. Geçen hafta bana günde 20-30 hasta grip şikayetiyle başvururken bu hafta sayı 100’e çıktı. Belirtileri aynı olduğu için ayırmak çok zor. ‘Domuz Gribi’ mevsimsel gribe oranla daha hızlı bulaşıyor. Ancak mevsimsel grip, ‘Domuz Gribi’ne oranla daha öldürücü. Normal mevsimsel gribin öldürme oranı ‘Domuz Gribi’ne göre birkaç kat fazla. Havalar soğudukça mevsimsel grip vakaları daha da artabilir” dedi. Yurttan diğer ‘Domuz Gribi’ haberleri ise şöyle:

‘100 KİŞİDEN 80’i’

* Niğde’de 7 yaşındaki ilköğretim okulu öğrencisinde ‘Domuz Gribi’ görüldü. Küçük öğrenci Niğde Devlet Hastanesi’nde tedavi ediliyor.

* Giresun İl Sağlık Müdürü Cengiz Cindemir, ‘Domuz Gribi’ tespit edilen 1’i kadın 2 kişinin tedavi altına alındığını açıkladı. Çankırı Devlet Hastanesi’nde yatan 6 hastadan 3’ünün ‘Domuz Gribi’ virüsü taşıdığı belirlendi.

* Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Ali Ceylan, Diyarbakır’da gribe yakalanan her 100 kişiden 80’inin ‘Domuz Gribi’ virüsü taşıdığını, ailelerin çok çocuklu olması nedeniyle bu virüsün daha hızlı yayıldığını söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;