Mevzuat böyle

Yatalak olan 80 yaşındaki Muazzez Nine, devletten 80 lira alabilmek için, çektiği çileyi kanıtlamak zorundaydı...

03 Ekim 2009, Cumartesi 00:05
A A

PARAYI KIZI ALMAK İSTEDİ 
Diyarbakır’da oturan ve yatalak hasta olan Bağ-Kur emeklisi Muazzez Yalap ayda 80 liralık ‘yaşlı bezi’ parası almak için başvuruda bulundu. Başvurusu kabul edildi ve parayı bankadan alabileceği belirtildi. Muazzez Yalap’ın kızı Ayten Yalap bankaya gitti, “Annem 80 yaşında yatalak. Yerine parayı ben alabilir miyim?” diye sordu. 

AĞZINDA OKSİJEN MASKESİ 
Bankacılar “Annenizin yaşadığını görmemiz gerek. Parayı ancak ona verebiliriz” dedi. Ayten Yalap eve 112 Acil’den ambulans çağırdı. Ambulanstaki sağlık görevlileri ‘ne olur ne olmaz’ diyerek Muazzez Nine’ye oksijen maskesi takıp bankaya götürdü. Ambulans bankanın önünde durdu. Görevliler Muazzez Nine’yi sedyeyle indirip bankaya sokmak istedi. 

BANKACILAR ANLAYIŞLI ÇIKTI 
Ancak neyseki bankacılar anlayışlı çıktı. Bir görevli ambulansa girdi, evrakları imzalattı ve Muazzez Nine’ye 80 TL’sini verdi. Bu durumun her ay tekrarlanmaması için ambulans, Muazzez Nine ile kızını vekalet için bu kez notere götürdü. Noterdeki görevliler, Muazzez Yalap adına devlet hastanesinde düzenlenmiş ‘Akıl sağlığı yerindedir’ raporu istedi. 

NOTERDE SÖZLÜ SINAV YAPTILAR 
Ambulans hastaneye gitti. Muazzez Nine ambulanstan indirildi, psikiyatri servisine götürüldü. Raporu hazırlandı. Ambulansla tekrar notere götürüldü. Noterde “Hangi aydayız?”, “Bugün günlerden ne?” gibi aklının yerinde olduğunu gösterecek soruları yanıtladı. 3 saatlik maceradan sonra Muazzez Nine ‘sağ salim’ evine döndü. 

İbrahim YAKUT-Nurten ASLAN/AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.