Mezar provası

Fethiyeli taksici Öner Balkan, kendi boyuna göre mezarını yaptırdı ve denedi!

08 Ekim 2009, Perşembe 12:39
A A

Muğla’nın Fethiye İlçesi'nde taksi şoförlüğü ve mezar taşı yapan 48 yaşındaki Öner Bakan, ölmeden önce mezarını yaptırdı. Bakan, 2 metre 30 santimetre uzunluğunda, 1 metre genişliğinde yaptırdığı mezarda yatarak kontrol etti. Musalla taşına da yatan Bakan, “Yaşıyorken yaptırdığım mezarda prova yapıyorum, öldüğüm zaman her şey daha kolay olur” dedi.

Fethiyeli taksi şoförü ve mezar taşı yapan Öner Bakan, ölmeden önce eşi Ayşe Bakan ile kendisinin mezarını yaptırdı. Çatallar Mezarlığı’nda yer alan ve Mayıs ayında mezarını yaptırmaya başlayan Öner Bakan, dışını parke taşlarla döşediği mezarın içini de seramik yaptıracağını kaydetti. 2 metre 30 santimetre uzunluğunda, 1 metre genişliğinde yaptırdığı mezarın çevresine çiçekler de diken Öner Bakan, öldükten sonra eşiyle ranza şeklinde altlı üstlü gömüleceğini belirtti. Bakan, yaptırdığı mezar taşına da ‘Ruhuna Fatiha’ yazdırdı.

Her gün yaptırdığı mezarın içinde yatan Öner Bakan, “Bazı geceler evim yerine mezarıma gidip yatıyorum. Mezar taşımı şimdiden yazdırdım. Öldüğümde çocuklarıma yük olmamak için ve istediğim şekilde düzenlemek için mezarımı yaptırdım. Kendi param ve çabamla, kendi emeğimle mezarımı yapmak istedim. Mezarı da eşimi düşünerek iki katlı yaptım. İlk önce kim ölürse o aşağı gömülecek, daha sonra ölen de onun üstüne gömülecek" diye konuştu.

Mezara havalandırma borusu da yaptıran Öner Bakan, “Buralarda çok yağmur yağıyor. Toprak suyu bol çektiği için mezarların için su doluyor. Yaptığım havalandırma ve gider suyu borusuyla o borudan su akıp gidecek” dedi.
Ölümden korkmadığını söyleyen Öner Bakan, “Ben hiç ölümden korkmuyorum ama şimdiden alışalım. Sonradan yadırgamayız. Yaşıyorken yaptırdığım mezarda prova yapıyorum, öldüğüm zaman her şey daha kolay olur. Bazıları 'sen kafayı mı yedin' diyerek benimle alay ediyor” diye konuştu.

Sezer ŞAHİNDAŞ/FETHİYE (Muğla), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.