Mezarında yatıp kalkıyor!

Mezarında yatıp kalkıyor!

26 Kasım 2009, Perşembe 13:52
A A

Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde, mezar taşı ustalığı yapan 48 yaşındaki Öner Bakan, eşi ve kendisi için ölmeden önce yaptırdığı mezarı türbeye çevirerek içerisinde yatak yorganla yatmaya başladı. Prefabrik türbede birinin yaşadığını görenler ise hayrete düşüyor.

Fethiyeli taksi şoförü ve mezar taşı ustası Öner Bakan, ölmeden önce eşi Ayşe Bakan ve kendisi için Ovacık Mevkii'nde bulunan Çatalla Mezarlığı'nda mezar yaptırdı. Mezarın çevre düzenlemesini yapan Öner Bakan, çevresini de prefabrikle kapatarak mezarı türbe haline çevirdi. Geceleri de evden getirdiği yorgan ve yastıkla 2 metre 30 santimetre uzunluğunda, 1 metre genişliğinde yaptırdığı mezarın içerisinde yatmaya başlayan Öner Bakan, mezarın üzerine büyük boy Türk bayrağı örttü. Mezarı çevreleyen prefabriğin içerisinde İstiklal Marşı ve Atatürk fotoğrafları da bulunuyor. Prefabrikte 24 saat Kuran-ı Kerim'in okunduğu CD de çalmaya başlayan Öner Bakan, tabutun yan tarafından açtığı küçük bir delikle mezarına girip çıkıyor.

Ölünceye kadar yaptığı mezarda yatmayı düşündüğünü söyleyen Öner Bakan, “Gündüzleri kabristanda çalışıyorum. Yorulduğum için de eve gitmek yerine, getirdiğim yorgan ve yastıkla burada yatıyorum. Yaptığım türbe benim artık evim oldu. Ev gibi kullanıyorum. Çayım, yemeğim her türlü malzememi getirdim. Yaptırdığım dolaplara dini kitaplar koydum. Gelen kişiler, bu kitapları oturarak okuyabilir. Türbeye 7 bin 500 lira para harcadım” dedi.

Belediyenin yaptığı prefabriği yıkmaya geldiğini ancak yıkamadığını kaydeden Bakan, “Belediye önce diğer kaçak binaları yıktıktan sonra benim yaptığım türbeyi yıkmaya gelsin. Ben ölene kadar kabristanda yatacağım. Kabristanda yattığım zaman daha huzurlu oluyorum. Bir gün hepimiz öleceğiz, bunda kesinlikle yadırganacak bir şey yok” dedi.

Görenleri hayrete düşüren türbede yatır olduğunu zannedenler yaşayan birinin mezarda yattığını görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyor.
Ölüdeniz Belediyesi'ne bağlı ekiplerin kaçak yapı için mezarlıkta önceki gün incelemede bulunduğu, yapıyı fotoğrafladığı, yıkım için önümüzdeki günlerde tekrar geleceği belirtildi.

Sezer ŞAHİNDAŞ/FETHİYE (Muğla), (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;