MHP: 'Bize büyük Tayyip'i anlat'

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Başbakan'ın konuşmasına tepki gösterdi

24 Eylül 2009, Perşembe 15:03
A A

New York'taki Levin Enstitüsü'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı “Küçük Tayyip'in ayakkabıları delik deşikti. Okula yaya giderdi” sözlerine, MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural'dan tepki geldi. Vural, “Küçük Tayyip böyleymiş tamam iyi de büyük Tayyip ne yapıyor? Sorarlar adama ‘madem böyleydi de bu zenginlik nereden geldi?’ Maşallah çocuklarının gemileri var. Gemisini yürüten kaptan oldular. Pırlanta yüzükler, Çamlıca'da trilyonluk konutlar. Dünyanın en zengin başbakanı oldun. Nereden geldi bu malvarlığı, ne yaptın?” dedi.

MHP Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural, partisinin İzmir İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında ABD'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın New York'taki Levin Enstitüsü'nde yaptığı “Küçük Tayyip'in ayakkabıları delik deşikti. Okula yaya giderdi” sözlerini eleştirdi. Başbakan'dan dünyanın en zengin başbakanları arasına nasıl girdiğini, bu başarı öyküsünü anlatmasını isteyen Vural şunları söyledi:

“50 yıl önce otomobilleri yok olduğundan dolayı çok üzülüyormuş. Yürüyerek gidermiş. Gel bak bakalım bu milletin hangisinin otomobili var. 50 yıl önce yaklaşık 1959 yılı Türkiye'de 37 bin 616 tane otomobil var. Küçük Tayyip üzülmüş, 37 bin 616 tanesinden biri yok diye. Bugün baktığımızda yaklaşık 7 milyon otomobil var. Buna ‘israftır’ diyor. Ayakkabılar delik deşik değil diye ‘olur mu israf ekonomisi’ diyor. Bu ülkenin insanlarına bir çift ayakkabıyı, bir otomobili bile fazla gören insanlar nasıl refah getirecek? Şu zihniyete bakın. Küçük Tayyip böyleymiş tamam iyi de büyük Tayyip ne yapıyor? Sorarlar adama, ‘madem böyleydi de bu zenginlik nereden geldi?’ Maşallah çocuklarının gemileri var. Gemisini yürüten kaptan oldular. Pırlanta yüzükler, Çamlıca'da trilyonluk konutlar. Dünyanın en zengin başbakanı oldun. Nereden geldi bu malvarlığı ne yaptın? Alın teri mi döktün ne döktün? Allah'ını seversen ne yaptın? Bu millete anlat bakalım. Küçük Tayyip büyüdü, büyük adam oldu. Otomobili yok şimdi uçağı var maşallah. Yetmiyor bir tane uçak, iki tane uçak alıyor. 61 milyon dolara uçak satın aldı. Millet işini kaybediyor sen uçakla davet davet dolaşıyordun. Beverly Hills'de ünlü artistlerin alışveriş yaptığı mağazadan alışveriş yapanlar listesinde Başbakan Erdoğan'ın ismi var. Bir gömlek 5 bin dolar, bir elbise 30 bin dolar. Kaşmir paltoyu giyiyorsun şimdi maşallah altında aile saltanatı gibi uçaklar ordan buraya vuruyorsun gidiyorsun. İlçe kongrelerine bile devletin uçağını kullanıyorsun. Parti mitinglerinde Başbakanlık otobüsünü kullanıyorsun. Küçük Tayyip büyüdü. ‘Beraber yürüdük biz bu yollarda’ dedi milleti attı uçurumdan aşağıya, fakir fukarayı bıraktı. Artık bunun dostu Berlusconi, Karamanlis ve Beverly Hills'teki artistler oldu. Uygulanan ekonomik politikalar nedeniyle son bir yılda 1.5 milyon kişi işsiz kaldı. Başbakan böyle bir Türkiye'de ben ne yaptım, ettim diyerek gözyaşı dökeceğine 50 yıl önce arabası olmadığı için gözyaşı döküyor. Ne diyelim sana? Şimdi dünyanın en zengin başbakanı olarak geçmişine bakarak biz de zenginliği merak ediyoruz. Kimlerden aldın? Çıkından mı, sünnetten mi, düğünden mi? Bunu açıkla. Bu başarı öykünü millet merak ediyor. Belki krizden işadamları için de fırsat olur. Yedi yıldızlı otelerde tatilini yapanlar, kameralar eşliğinde gecekondularda iftar sofrasını paylaştığını da millete sunuyor. Türkiye rol yapan bir siyaset anlayışıyla karşı karşıya, ama biz bu maskeleri sökmeye devam edeceğiz.”

"Costner demokratik açılımı destekliyormuş müjdeler olsun" 2.sayfada...

KEVİN COSTNER DESTEKLİYOR MÜJDELER OLSUN

MHP'li Vural, ünlü Hollywood yıldızı Kevin Costner'ın demokratik açılıma destek vermesini de eleştirerek, “Kevin Costner demokratik açılımı anlatacakmış. Başbakan sen gel İzmirli'ye anlat yüreğin yetiyorsa. Böyle giderse Costner'ı Sharon Stone'u da getirirsiniz siz kongrelere. Costner demokratik açılımı destekliyormuş müjdeler olsun. Milletin gözü aydın. Hülya (Avşar) da destekliyor da Başbakan hakkında soruşturma açmayan savcılık Hülya'ya açtı. Yakında Costner da dava konusu olabilir. Bunlar parayla rol yapan adamlar, senaryoyu verirsin oynar. Acaba kaç para verdiniz de getirdiniz? Millet bunu merak ediyor. Costner THY reklam kampanyasında oynadı, 25 milyon dolar aldığı söyleniyor. THY'de oynadığı bu reklam filmi içinde AKP'nin kongreleri ve demokratik açılımı desteklemesi gibi birtakım şartlar mı öne sürüldü? Artistlik yaparak demokratik açılımı yutturacaklar” dedi.

İKİNCİ ÇUVAL GEÇİRME OLAYI

Oktay Vural, ABD'de Obama'nın korumalarıyla Başbakan'ın korumaları arasında yaşanan kavgayı da ‘İkinci çuval geçirme’ olayı olarak değerlendi ve şöyle dedi:

“Başbakan'ın böyle bir muamele karşısında küsüp oteline döneceğine Türkiye'ye dönmesi daha iyi olurdu. Bu ikinci çuval geçirme hadisesidir. Kimse Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na el uzatamaz. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı araçtan indirilip, yürütülerek, otel kapılarında bekletilemez. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti böyle bir muameleyi doğru görmemektedir. Bu muameleyle karşılaşmasını kınıyorum.”

SEN KİMSİN Kİ

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Başbakan'ın Kürt açılımı konusunda ABD'de yaptığı konuşmada, bu süreci hazmede hazmede hazmettire hazmettire devam ettireceğini söylemesine de tepki gösterdi. Vural, “Bu millete Sevr'i dayatarak bunu hazmettirmek isteyenlere İzmirliler'in verdiği cevabı size İzmir'den hatırlatıyorum. 9 Eylül'de Türk milletinin verdiği cevabı size hatırlatıyorum. Bu milleti kendi birlik ve bütünlüğünü bozacak, etnik kimlik rekabetine sokacak bir olayı hazmetmeye ve hazmettirmeye kimsenin gücü yetmez. Sayın Başbakan senin de gücün yetmez. Sen kimsin ki bu millete bölücülüğü hazmettireceğini söylüyorsun ve ucu açık bir süreç içinde Başbakan Pandora'nın kutusunu açmak suretiyle bütün bölücü talepleri karşılayacağını ve herkesin de bunu hazmetmesi gerektiğini söylüyor. MHP olarak biz bunu hazmetmeyiz. Hazmettirmek isteyenlere de haddini bildiririz. Bunu böyle bil. Asıl siz Türk milletinin tarih ve kader birliğini, Türk milletinin adının Türk olduğunu, bin yıllık kardeşliğimizi hazmedin. Hazımsız olan esas sensin. Bu milletin kardeşliğini hazmedemedin. cumhuriyeti hazmedemedin. Kuruluş felsefesini hazmedemedin, hala cumhuriyetle bir hesaplaşma içindesin. Onun için sana tavsiyen bu milletin milli birliğini, beraberliğini değerlerini hazmet. İnanç ve manevi değer hortumculuğu yapma” dedi.

TORNİSTAN YAPIYOR

MHP'li Vural, 11 Ekim'de Ermenistan protokolünü TBMM'ye getireceğini açıklayan Başbakan'a Mayıs ayında Azerbaycan Meclisi'nde verdiği sözü hatırlatarak, şunları söyledi:

“Sen değil miydin Mayıs ayında Azerbaycan Meclisi'ne gidip ‘Ermenistan, Karabağ'dan çıkamadıkça sorun çözülmedikçe sınır açılmayacak’ diyen. Sen değil miydin? Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, Azerbaycan Meclisi önünde verdiği bu sözden tornistan yapmıştır. U dönüşü yapmıştır. Maalesef geldiğimiz bu noktada bu açılımı TBMM'ye getireceğini söylüyor. 11 Ekim Pazar günü. Pazar günü de meclis tatil. Maçtan önce bunu geçireceği söyleyerek dayatma yapmaktadır. Maça getirmek için adeta giriş biletinin TBMM tarafından onaylanmasını talep ediyor. dayatıyor. MHP olarak Ermenistan Azerbaycan'ı işgal ettiği topraklardan ve dağlık Karabağ bölgesinden çıkmadan, Ermeni soykırımı iddialarını dış politikanın esaslı unsuru haline getirmekten vazgeçmeden Ermenistan'a sınır kapısı açılmasına Türkiye'nin milli menfaatlerinin uygun olmadığını düşünüyoruz. Başbakan hiç olmazsa bu sözünde dur. Azerbaycan Meclisi'nde verdiğin sözü tut. Davos'ta ‘one minute’ dedin. Yarım saat sonra İsrail Cumhurbaşkanı'ndan özür diledin. ‘Rasmussen Genel Sekreter olmaz’ dedin hemen tornistan edip Genel Sekreter yaptırdın. Şimdi Azerbaycan Meclisi'nde kalkıp ‘Karabağ sorunu çözülmeden sınır açılmayacak’ diyorsan, hiç olmazsa bu sözünde dur.”

Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)

 

 

 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;