MHP: CHP'nin af söylemi büyük talihsizlik

MHP: CHP'nin af söylemi büyük talihsizlik

27 Ağustos 2010, Cuma 15:47
A A

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ana muhalefet partisinin, genel af söylemiyle Anayasa değişikliğini bağdaştırmasının "büyük bir talihsizlik" olduğunu söyledi.

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Rize’de meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, Türk milletine başsağlığı diledi.

Önceki bazı sınavlarda ve son KPSS sınavında şaibeler ortaya çıktığını belirten Vural, "Bu sınavlardan sonra Milli Eğitim Bakanlığı 30 bin öğretmen alıyor. Öncelikle bu sınavlar üzerindeki şaibeler ortadan kaldırılmalıdır" dedi.

Bu konudaki Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergelerinin gündeme alınmasını isteyen Vural, "Cumhurbaşkanı, Devlet Denetleme Kurulunu devreye sokmuş, hükümet ne yapıyor?" diye sordu.

Türkiye’de vatandaşın daha ucuz et alabilmek için kuyruklar oluşturduğunu belirten Vural, "İthal et ucuzlatacak dediniz, hala et pahalı. İnsanlar ucuz et almak için kuyruğa giriyor. Karne dönemi başlatacak bunlar. Bu tablo, AKP’nin beceriksiz yönetiminin sonucudur" diye konuştu.

-"PAZARLIK YENİ DEĞİLDİR"-

Anayasa değişikliğine "evet" dedirtmek için "pis, kirli tezgahlar ortaya çıktığını" savunan Vural, şunları kaydetti:
"Aslında PKK ile pazarlık yeni değildir. Başbakan’a soruyorum; Habur’da sözde elçilerini kabul ettiğiniz Öcalan ile bu pazarlıkları kimlerin aracılığıyla yaptınız? Size kimler getirdi? Bu süreçten haberdar değil misiniz? Başbakanlığa gelip size bilgi vermediler mi? Siz Almanya’ya ekip göndermediniz mi? Avrupa’dan sözde elçilerin gelmesini planlamadınız mı? PKK ile müzakere, İmralı canisinin muhatap alınması ve masalar, Habur’da kuruldu.
Ateşkesten de bilginiz vardı. Bugün PKK terör örgütünün bu dönem içerisinde ateşkes sağlaması konusunda aracılık yapıldığı kesin ve kesin ortaya çıkmıştır. Başbakan ’hükümet oturmaz, şu, bu...’ diyor. KCK İddianamesi, Adalet Bakanının KCK yetkilileriyle konuştuğunu ve Türkiye’de çıkartılan birtakım kanunların yapılan birtakım pazarlıklar neticesinde olduğunu ispatlıyor."

Vural, KCK iddianamesinden bir bölüm okudu.

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç’ın bir televizyon programında "Ama nihayetinde terör örgütü var olduğu sürece, teröristler askerimize ve polisimize kurşun sıkmaya, pusu kurmaya devam ettiği sürece, 20 Eylülden sonra da olsa devletin elbette ki terörle, teröristle mücadelesi aynı kararlılıkla sürecektir" dediğini ifade eden Vural, "20 Eylüle kadar ne yaptın, ateşkes mi ilan ettin? Bu da görülüyor ki 20 Eylül karşılıklı olarak adeta bir ateşkesin siyasi olarak ifadesidir" dedi.

Cep telefonundan, Başbakan Erdoğan’ın 21 ve 23 Ağustos’ta yaptığı mitinglerdeki konuşmalarından bölümler dinleten Vural, "Şeref ve haysiyet miting meydanlarında bırakılıp pazarlık konusu yapılacak hususlar değildir. Bir Başbakan’ın düştüğü bu acziyet, girilen pis ve kirli ilişkinin açığa çıkmasının dışa vurumudur" dedi.

Vural, "Bugün AKP, PKK işbirliği ile anayasa değişikliğinde sonuç almak istiyor" diye konuştu.

-GENEL AF ÇAĞRISI-

Genel af talebini "büyük bir talihsizlik" olarak gördüklerini ifade eden Vural, "Böyle pis ve kirli görüşmeler yapılırken, terör örgütünü muhatap alıp görüşmeler yapılması, ondan sonra da terörist başını da kapsayacak genel af taleplerinin kimin değirmenine su taşıdığını herkes iyi bilmelidir" dedi.

Anamuhalefet partisinin genel af söylemiyle Anayasa değişikliğini bağdaştırmasının "büyük bir talihsizlik" olduğunu dile getiren Vural, şunları söyledi:
"Bugün milletimize Anayasa değişikliğinin hangi tuzakları içerdiğini anlatmamız lazım. Kalkıp boy, soy, sop, KDV ile referandumu genel seçiminin parçası yapıp Anayasa değişikliği konusunda vatandaşları aydınlatamayız.

İmralı canisine genel af tartışmaları yapılması, Türk milletinin terörle mücadelesini zafiyetine uğratır. Herkesi sorumluluğa davet ediyoruz. Bunlar yanlış işlerdir. Sayın Kılıçdaroğlu’nun yaptığı bu açıklama bir anamuhalefet partisi açısından büyük bir talihsizlik olmuştur. AKP ile CHP’nin kimler tarafından böyle bir sürece doğru sürüklenmek istendiği, kimlerin bunları empoze ettiğini milletimiz merak etmektedir."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;