MHP'den sürpriz aday adayı

Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, MHP'den milletvekili adaylığı için başvurdu

18 Mart 2015, Çarşamba 15:35
A A

7 Haziran seçimleri öncesinde partilere aday adaylık başvuruları devam ediyor. Günün en dikkat çekici aday adaylık başvurusu ise Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz'dan geldi. Durmuş Yılmaz, MHP'den aday adayı oldu.

GÜL'ÜN BAŞ DANIŞMANIYDI

Ekonominin önemli isimlerinden Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası Başkanlığı yaptı. Görev süresi dolunca da 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ekonomi başdanışmanı olarak Çankaya Köşkü’ne çıktı. Yılmaz, Gül’ün görev süresinin dolmasıyla birlikte Köşk’ten ayrıldı.

HÜKÜMETLE KARŞI KARŞIYA GELMİŞTİ

Merkez Başkanlığı döneminde hükümetle özellikle faiz indirimi ve enflasyon konularında karşı karşıya gelen Yılmaz, Ankara Yenimahalle’deki mütevazi evinin kapısında serilmiş gazete üzerindeki ayakkabılarla gündeme gelmişti.

ERDOĞAN’LA POLEMİĞE GİRDİLER

Durmuş Yılmaz’ın “Düşük faiz ile büyüme arasında bir bağ yok” çıkışına Cumhurbaşkanı Erdoğan “Durmuş bey kendi işine baksın. Onu muhatap alacak değilim. Kendisinin başarısı ortadadır. ABD’ye bir baksın faiz oranı nedir enflasyon oranı nedir bunu bir öğrensin. Batı’ya bir baksın. Japonya’ya bir baksın. Bu konuda fazla konuşmaya da gerek yok” yanıtını vermişti.

ABDULLAH ÖCALAN'IN LİSE ARKADAŞI

2012 yılında Bülent Arınç, Abdullah Öcalan için “Namaz kılan üç genç, biri Abdullah Öcalan”diyerek Öcalan'ın lise yıllarındaki hayatına ilişkin bilgiler vermişti. Aynı dönemde Hürriyet Gazetesi yazarı Taha Akyol, Öcalan'la aynı dönemde okuyan Merkez Bankası Eski Başkanı Durmuş Yılmaz'la görüşmüş ve Yılmaz'ın o döneme ilişkin hatıralarını köşesine taşımıştı. Akyol şu satırları kaleme almıştı:

"Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Namaz kılan üç genç, biri Abdullah Öcalan” şeklindeki sözleri üzerine Durmuş Yılmaz’la görüştüm. Eski Merkez Bankası Başkanı ve halen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan Durmuş Yılmaz bunu doğruladı: “Evet, Ankara’da Tapu Kadastro Meslek Lisesi’nde öğrenciydik. İtibarlı bir liseydi. Orta okulu ‘pekiyi’ dereceyle bitirenler arasından öğrenci alırdı. 1966 yılında ben lisenin 3. sınıfındaydım, Abdullah Öcalan 1. sınıfta, yeni gelmişti yani...”

A, BU O İMİŞ

Durmuş Yılmaz, lisede beş vakit namaz kılan 5-6 öğrenci olduklarını anlattı. “Bir ekip, takım değil” fakat bu özelliklerinden dolayı aralarında bir ilişki var. Camide, mescitte buluşuyorlar, bir yakınlık oluşuyor. “Ben o yıl mezun olduktan sonra ilişkilerimiz kesildi, arkadaşlardan her biri kendi hayat yoluna gitti. Ben hukuk fakültesine kaydoldum. Sonradan öğrendim, Öcalan ise okulu bitirdikten sonra siyasala gitmiş. Yıllar sonra PKK sebebiyle Öcalan’ın ismi ortaya çıkanca ‘A, bu o imiş’ diye hatırladık. Okul albümünde bütün arkadaşların fotoğrafları var.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;