Microsoft Kendiyle Savaşıyor

Bazı şirketler prestijlerini artırmak için kendileriyle yarıştıklarını iddia ederler. Ancak Microsoft, son yıllarda kendine gerçekten bir savaş açtı.

Salı, 03 Ağustos 2010 - 16:53

Microsoft Kendiyle Savaşıyor

Yazılım dünyasının popüler şirketlerinden Microsoft, son günlerde büyük bir sevinç yaşıyor. Bu mutluluğun nedeni ise Windows 7'in en büyük rakibinin pazar payını elinden aldı. Windows 7'in en büyük rakibi ise Microsoft'un 'kara lekemiz' diye adlandırdğı Windows Vista. Başarısız işletim sistemi piyasaya çıktığı 2006 yılından bu yana sadece yüzde 19.41'lük bir paya sahipken Windows 7 daha ilk senesini tamamlamadan pazarın yüzde 20'sinin sahibi oldu.

Windows Vista'yı unutturmak için, herşeyi yapan Microsoft en sonunda yatırımlarının karşılığını almaya başladı. Firmanın şu anda en büyük hedefi ise işletim sistemi piyasasının yüzde 53'lük kısmına sahip olan Windows XP'yi tahtından indirmek. Ancak OS sektörünün kralı sayılan Windows XP, son aylarda yüzde 25'lik bir düşüş de gösterdi. Microsoft, ürün yaşam döngüsü ilkesi nedeniyle bir türlü piyasadan kaldıramadığı XP'yi yavaş yavaş tahtından etmek için kampanyalar düzenlemeye başladı. Microsoft'un kendi ürünleriyle olan bu savaşına rağmen XP'nin en çok kullanılan işletim sistemi unvanını kolay kolay bırakmaya niyeti yok. Daha fazlası için ShiftDelete.Net adresini ziyaret edebilirsiniz.