Mide fıtığı dediler,sara hastası çıktı

Mide fıtığı teşhidi konulan Gazone'nin Türkiye'de yapılan tetkiklerden sonra sara hastası olduğu belirlendi

08 Ekim 2009, Perşembe 09:52
A A

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'deki hastanelerde mide fıtığı teşhisi konulan 16 yaşındaki Louisa Jörlle Gazone'nin, Manisa'da Özel 8 Eylül Hastanesi'nde yapılan tetkiklerden sonra sara hastası olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Manisa'dan Afrika'ya giden ekipte yeralan doktorlar, genç kızın hastalığının ne olduğunu ortaya çıkardı.

Başkent Bangui'deki tüm hastaneleri 4 yıl süreyle dolaşan ve en sonunda mide fıtığı teşhisi konulan Afrikalı 16 yaşındaki Louisa Jörlle Gazone, Orta Afrika Cumhuriyeti Türk Koleji'nin Afrika'ya giden Manisalı doktorlarla internet ortamında temas kurmasının ardından annesi Maria Clemence Gazone ile 28 Eylül Pazartesi günü Manisa'ya geldi.

Anne ve kızın Manisa’ya gelmesinde aracı olan Merkez Efendi Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Fahrettin Er, hastayı Özel 8 Eylül Hastanesi'ne getirerek, tetkiklerini yaptırdı. Üç gün süren tetkiklerin sonuçlarını alan Dr. Fahrettin Er, bu kez Merkez Efendi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Emre Ersoy'a müracaat etti. Ersoy da, genç kıza epilepsi (sara) teşhisi koydu ve üç yıl sürecek olan tedavisine başlandı.

16 yaşındaki Louisa Jörlle ve annesi Maria Clemence Gazone, 8 Eylül Hastanesi'nde doktorlarla birlikte basının karşısına çıktı.

İNTERNETİN FAYDASI

Anne ve kızın Manisa'ya gelmesinde aracı olan Merkez Efendi Devlet Hastanesi Üroloji uzmanı Dr. Fahrettin Er, 13-20 Mayıs 2009 tarihleri arasında Sağlık ve Eğitim Derneği'nden bir grup doktor olarak Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'ye giderek, 150 ameliyat ve 2 bin 300 hastanın muayenesini yaptıklarını söyledi.

Er, “Bizim oraya yaptığımız sağlık desteğiyle başta Orta Afrika Cumhuriyeti olmak üzere bölgedeki ülkelerin pek çoğunda Manisalı doktorların isimleri duyuldu” dedi.

Hasta olan Louisa Jörlle ve annesi Maria Clemence Gazone'ye, kendisinin adının verildiğini ve Türk Koleji aracılığıyla internet ortamında kendisiyle bağlantıya geçildiğini anlatan Er, “Bana Bangui'deki hastanelerde yapılan tetkikleri gönderdiler. Biz de buradaki doktor arkadaşlarımızla yaptığımız incelemelerde kız çocuğunda mide fıtığı olma ihtimalini çok zayıf bulduk. İmkanları varsa Manisa'ya gelerek bir de buradaki hastanelerde tetkiklerini yaptırmalarını istedik.

Talebimiz üzerine anne ve kız, Manisa'ya geldi. Üç gün süren tetkiklerden sonra kız çocuğunun mide fıtığı olmadığı ve epilepsi hastası olduğu tespit edildi. Daha sonra kız çocuğumuz için üç yıl sürecek ilaç tedavisinin başlanılmasına karar verdik. Kendisine 6 aylık ilacı 8 Eylül Hastanesi tarafından ücretsiz olarak temin edildi” diye konuştu.

Fahrettin Er, Louisa Jörlle Gazone'nin tetkiklerinin Özel 8 Eylül Hastanesi tarafından ücretsiz olarak yapıldığını, epilepsi teşhisinin Merkez Efendi Devlet Hastanesi Nöroloji uzmanı Doktoru Emre Ersoy tarafından konulduğu söyledi.

Özel 8 Eylül Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Melih Gürcan da, Orta Afrika Cumhuriyeti'nden gelen hastanın tetkiklerini yapmanın kendileri için gurur verici olduğunu belirterek, bundan sonra da Manisa'ya gelecek olan Orta Afrika Cumhuriyeti vatandaşlarının ücretsiz tetkiklerinin yapılacağını söyledi.

BANGUİ'DE HERKESE ANLATACAĞIM


16 yaşındaki Louisa Jörlle Gazone’nin annesi Maria Clemence Gazone ise Manisa'da çok iyi karşılandıklarını belirterek, “Gösterdikleri misafirperverliklerinden dolayı kızımın hastalığının geçeceğine inandım. Manisa’da olmaktan büyük mutluluk duydum.

Bangui'de herkese Manisalı Türk doktorların misafirperverliğini, yardımlarını ve başarısını anlatacağım. Kızım sağlığa kavuşması için gösterdikleri çabalardan dolayı büyük mutluluk duydum” diye konuştu.

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;