Milli Savunma 'iptal' topunu Dışişleri'ne attı

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül dün İsrail'le yapılan askeri anlaşmaların iptalinin Dışişleri Bakanlığı'nın konusu olduğunu, hükümete henüz böyle bir teklif gelmediğini söyledi

Milli Savunma 'iptal' topunu Dışişleri'ne attı

Feshedilecek’ denmişti

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, önceki gece NTV’ye yaptığı açıklamada, “Türkiye-İsrail ilişkilerinde bundan sonraki yol haritasında yakın vadede askeri anlaşmalar ve diğer bağlantılara kadar her şey feshedilecektir” demişti.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül dün İsrail’le yapılan askeri anlaşmaların iptalinin Dışişleri Bakanlığı’nın konusu olduğunu, hükümete henüz böyle bir teklif gelmediğini söyledi.

‘Bir hayli fazla’

Bakan Gönül, Türkiye ile İsrail arasındaki askeri anlaşmaların sayısının sorulması üzerine de, “Sayısı bir hayli fazla” demekle yetindi

. Gönül, iki ülke arasında planlanan tatbikatlardan üçünün iptal edildiğini, Başbakan Tayyip Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres arasında geçen yıl Davos’ta yaşanan gerilimin ardından ortak tatbikat yapılmadığını söyledi.

‘Normalleşme yok’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise dün yaptığı açıklamada, “İsrail’le askeri anlaşmalar ne olacak?” sorusuna şu karşılığı verdi: Bu konuların bundan sonra nasıl bir seyir alacağı, İsrail’in tutumuna bağlı. İsrail uluslararası hukuk sınırları içine gelirse, BM’nin talep ettiği komisyonun kurulmasına yeşil ışık yakar ve bu komisyonun soracağı soruları cevaplamaya hazırsa başka türlü seyredecek ilişkilerimiz. Ama yok bunlardan kaçmaya devam ederlerse, Türkiye İsrail ilişkilerinin normalleşmesi söz konusu olmaz.