Milyonluk kanser davası

Mum gibi eriyen avukat “Apandisitte tümör olabilir” raporunu dikkate almayan doktorlara ve hastaneye 1 milyon 200 bin TL'lik dava açtı

Milyonluk kanser davası

İzmir’de evli, 2 çocuk babası avukat Mehmet İsen 15 Haziran 2006’da rahatsızlandı. Mehmet İsen karın ağrısı şikayetiyle Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin acil servisine gitti. Mehmet İsen’in apandis bölgesinde uzunluğu 10.5, genişliği 3 santim olan anormal bir parça görüldü. (Apandis: Kör bağırsağın ince bir parmak gibi olan son bölümü).

‘İYİSİN’ DEYİP GÖNDERDİLER

Mehmet İsen’e apandisit ameliyatı yapıldı. (Apandisit: Apandisin iltihaplanması). 3 gün sonra Mehmet İsen “Turp gibisin” denilerek taburcu edildi. 2 yıl sonra kolesterol için özel hastaneye giden Mehmet İsen’in kansere yakalandığı ortaya çıktı. Mehmet İsen Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gitti. Üniversite hastanesindeki doktorlar, Mehmet İsen’den 2 yıl önceki apandisit ameliyatıyla ilgili evrakları istedi. 2006’daki ameliyattan sonra parçayı inceleyen patoloji servisinin “Apandisitte tümör olabilir” diye rapor yazdığı ama doktorların dikkate almadığı ortaya çıktı.

‘ERKEN TEŞHİS KURTARDI’

Erkeklerde nadir görülen, tüm vücudu saran bir kanser türü olan ‘Müsinoz Kistatenom’ Mehmet İsen’i (34) eritti. Mehmet İsen’in arkadaşı, avukat Ender Benli apandisit ameliyatını yapan doktorlara ve hastanenin bağlı olduğu Sağlık Bakanlığı’na 1 milyon 200 bin liralık tazminat davası açtı. Ayrıca suç duyurusunda bulundu. Ender Benli doktorları patoloji raporunu dikkate almamakla suçladı ve “Rapor dikkate alınsaydı Mehmet erken teşhisle kurtulabilirdi” dedi.

Bahri KARATAŞ/DHA