Mimarileri Bir Araya Getiren Bilgisayar

CUPP Computing adlı bir bilgisayar firması akıllı telefonlardaki işlemcilerde kullanılan ARM mimarisini, bilgisayarlarda kullanılan işlemcilerle ortak bir şekilde çalıştırabilen bir model geliştirdi. Peki bu yeni teknolojinin avantajları neler?

Cuma, 17 Eylül 2010 - 09:56

Mimarileri Bir Araya Getiren Bilgisayar

Bilgisayarlarda kullanılan işlemciler ile akıllı telefon ya da benzer cihazlar arasında kullanılan işlemciler arasında büyük farklar bulunuyor. Akıllı telefonlar için firmalar genellikle ARM mimarisine sahip modelleri tercih ediyorlar. Öte yandan Intel ve AMD işlemcilerinde x86 adı verilen bir mimari kullanılıyor. Bu iki mimarinin de birbirine karşı avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Hem x86 Hem ARM Bu iki mimari daha önce hiç bir arada kullanılmamıştı.

Şimdi ise Norveç merkezli CUPP Computing adlı bir firma biri x86, biri de ARM mimarisine sahip iki işlemcili bir bilgisayar tanıttı. İçinde 2,3 GHz'lik Intel Core 2 Duo ve 720 MHz'lik ARM Cortex A8 tabanlı Texas Instruments OMAP 3430 işlemcileri bulunan cihaz bu ikisini aynı anda çalıştırabiliyor. Core 2 Duo için ayrılmış 4 GB RAM'in yanı sıra OMAP 3430 için de ayrı olarak 512 MB RAM bulunuyor. Daha fazlası için ShiftDelete.Net sitesini ziyaret edebilirsiniz.