Mimarisi ile dikkat çeken köprüler

Dünyadaki en sıra dışı köprüler olduğu iddia edilen yapıların her biri benzersiz özelliklere sahip. Bazı köprüler dönüştürülebilir ve olağandışı biçimler alırken, bazıları da dekoru ile romantik duyguların ilham kaynağı oluyor. Gerek tasarım gerekse teknoloji harikası olan dünyanın en ilginç köprülerini, Sputnik derledi

24 Şubat 2018, Cumartesi 20:11
A A

İngiltere'nin Newcastle şehrinde yer alan Gateshead Milenyum Köprüsü. 2001 yılında hizmete açıldı. 127 metre uzunluğundaki "Dünyanın ilk eğimli Köprüsü"nün yüksekliği 50 metre.

Sıra dışı mimarisi, kırmızı rengi ve görkemli Moskova Nehri manzarasıyla dikkat çeken Zhivopisniy Köprüsü... Rusya'nın başkenti Moskova'da 2007 yılında hizmete açıldı.

Singapur’da Faber Dağı ile Telok Blangah Tepesi arasında, 274 metre uzunluğundaki yaya geçişlerinin yapıldığı Henderson Waves Köprüsü. İki uçtaki parkı birbirine bağlar. 7 adet dalgadan oluşan organik formu ile iki şehrin ortasında bir yılan misali kıvrılır.

Hollanda’nın kuzey kentlerinden biri olan Leeuwarden’de bulunan ve adını en ilginç köprüler arasına yazdıran Slauerhoff köprüsü. Tamamen otomatik açılır kapanır özelliğe sahip. İngilizce’den gelen çeviri ile baskül köprüsü olarak da tanımlanıyor. 'Baskül köprüsünden kasıt nedir?' diye soracak olursanız bu tarz köprüler bir ucu sabit dururken diğer ucunun havaya kalkarak açılan köprüler olarak tarif ediliyor. Slauerhoff köprüsü aynı zamanda Slauerhoff uçan açılır kapanır köprü olarak da bilinmektedir (“Slauerhoffbrug ‘Flying’ Drawbridge). Köprü hızlı ve kolay bir şekilde bir sütun etrafında dönerek açılır kapanır özelliğine sahip ve bu sistem trafiğin aksamadan hızlı bir şekilde akmasına yardımcı olur.

Güney Fransa’da Tarn Vadisi boyunca uzanan Millau Viyadükü, İngiliz mimar Norman Foster tarafından tasarlandı. Paris’i Akdeniz’e bağlayan yolu kısaltan viyadük, dünyanın en uzun köprüsü unvanına sahip. 

Hollanda’nın Halsteren şehrinde bir kanal üzerine yapılan köprü 'Hz. Musa’nın asası ile Kızıl Deniz’i yarmasından' esinlenilerek Musa Köprüsü adı verildi. Köprü uzaktan görülmüyor. 

ABD'nin Colorado eyaletinde bulunan Royal Gorge Köprüsü. Ülkedeki en tehlikeli ve görkemli yapılardan biri olarak kabul edilir. 1929'da açılan köprü, turistik amaçlı inşa edilmiştir. Bu köprü, Arkansas Nehri'nin panoramik manzarasını izlemek isteyen yüzlerce turistin ilgisini çekiyor.

Çin'in Hunan eyaletindeki Shiniuzhai, dünyanın en yüksek ve uzun cam köprüsü. Denizden 523 metre yükseklikte bulunan köprü her yıl yüz binlerce turisti ağırlıyor.