Minare yasağının mimarı İzmirli!

İsviçre'deki minare yasağı referandumunun mimarı Soli Pardo İzmirli çıktı

09 Aralık 2009, Çarşamba 10:40
A A

İsviçre’deki minare referandumunun mimarı Soli Pardo, Türk baba ve İsviçreli anneden İzmir’de doğup 5 yaşında İsviçre’ye gitmiş

İsviçre’de minare yasağına yol açan halk oylamasının mimarı, aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi’nin (SVP) Cenevre Kantonu Başkanı Soli Pardo’nun babasının Türk olduğu ve İzmir’de doğduğu ortaya çıktı. Paro, referandumun sonucunu değiştirmenin mümkün olmadığını vurguladı.
İsviçre’de 29 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen referandumla ülkede minare yapılmasını yasaklayan partinin Cenevre Kantonu Başkanı Avukat Soli Pardo’nun babası Türk, annesi ise İsviçreli. İzmir’de doğan ve büyüyen Pardo, beş yaşındayken İsviçre’ye gelmiş. 

Küçük bir sanayici olan babasının 1976’da, kendisi 21 yaşındayken vefat ettiğini kaydeden Pardo, Türkiye’ye sık sık gittiğini ve en son iki yıl önce tatilini ailesiyle birlikte Bodrum’da geçirdiğini söyledi. Kendisini Türk dostu olarak tanımlayan aşırı sağcı politikacı, minare yasağıyla ilgili şunları söyledi:

‘Minareler simge’
“Minarelerin ibadetle alakası olduğuna inanmıyoruz. Çünkü, minarelerden ezan okunmuyor yani ibadete çağrı fonksiyonu görmüyor. Camiye değil, 5-6 metrelik minarelere karşıyız. Minarelerin Avrupa’da simge olarak kullanıldığını biliyoruz. Müslümanlara en ufak bir tepkim yok. İsviçre’de İslamofobi olduğunu da kabul etmiyorum.”

(Milliyet)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;