Minare yasakçısına cami oyunu!

İsviçre'de minare yasağı isteyen partinin üyesine ait araziye cami inşa edilecek!

Minare yasakçısına cami oyunu!

İsviçre'de minare yapımının yasaklanmasının ardından bu kez de Müslüman Arnavutlar gerçek anlamda cami yapma girişimi kamuoyunun yeni tartışma konusu haline geldi. Bu arazinin, minare yasakçısı partiye üye Ivo Von Büren'e ait olması işleri daha da ilginç kılıyor.

İsviçre Müslüman Arnavutlar Topluluğu Soluthurn Kantonu’nun Grenchen şehrinde büyük bir arazi satın alarak, buraya Osmanlı tarzı kubbeli bir camii yapmak için resmen başvuruda bulundu. Geçtiğimiz haftasonu askıya çıkan projenin, ilginç öyküsü ise şöyle:

'TAMİRHANE' DEĞİL, CAMİ OLUYOR

“Camii yapılması planlanan arazinin ilk sahibi, İsviçre’de minare yapılmasını yasaklayan parti (SVP) olan İsviçre Toplum Partisi’nin Soluthurn Kantonu’nun Grenchen şehri Belediye Meclis Üyesi, Ivo Von Büren’in iddiasina göre olay şöyle gelişti: Araziyi satılığa çıkarttığında iki alıcı adayından biri Müslüman Arnavutlar topluluğu, diğer alıcı adayı ise Neat Ismaili idi. Von Büren, Neat Ismaili’yi tercih etti. Tercihinin nedeni, Neat Ismaili’nin buraya araba tamirhanesi açacağını söylemesiydi. Oysa Neat Ismaili buraya tamirhane yapmadı. Tam aksine Arnavut Müslümanlar topluluğuna cami yapılması için tahsis etti. Von Büren bu gelişme karşısında yargıya gideceğini söyledi.

'KONU TAMAMEN İNSANİ'

İsviçre Arnavut Müslümanlar Topluluğu Başkanı Basri Veseli ise, konunun tamamen insani ve ibadete ilişkin gerekçelerle olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Biz burada basık, penceresiz, havasız bir bodrum katta ibadet ediyoruz. Kalabalık bir müslüman topluluğumuz var. İnsanca ibadet edebilmek için bir merkeze ihtiyacımız olduğuna karar verdik ve bu camii projesi ortaya atıldı. Her anlamda gerçek bir camii olsun istedik. Şimdi gerçekleştirme aşamasına geldik.”

'YASAL ENGEL YOK'

Soluthurn Kantonu’nun Grenchen şehrinin Sosyalist Partili Belediye Başkanı Boris Banga ise, arazinin kültürel yapı inşa alanında kaldığını hatırlatarak, “Bize göre yasal açıdan cami yapılmasının önünde herhangi bir engel yok. Ancak, ilgili kişilerin yargıya gitme yolları açık” şeklinde konuştu.

Camii inşasının akıbeti önümüzdeki 40 gün içinde belli olacak. Eğer yasal yoldan bir engel çıkmazsa, bu yaz sonuna kadar camii inşaatının bitirilmesi planlanıyor. Böylelikle, minaresi olmasa da İsviçre’ye yeni bir camii kazandırılmış olacak.

Selma GÜVEN STROPPEL/BASEL, (DHA)