Minareden 'anlaşıldı merkez' anonsu

Minareden 'anlaşıldı merkez' anonsu

Kastamonu Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin telsiz konuşmalarının bazı camilerin minarelerindeki merkezi ezan sistemi için kullanılan sistemle karıştı. Minarelerden ‘Anlaşıldı merkez’ gibi anonslarının duyulması üzerine Müftülük ve polis sorunu çözmek için harekete geçti.

Son yıllarda ülke genelinde yaygınlaşan camilerdeki merkezi ezan sistemi, beraberinde bazı aksaklıkların da ortaya çıkmasına neden oluyor. Cami minarelerinden okunan sela ve ezanlarda standardı yakalamak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaklaşık 5 yıl önce uygulanmaya başlanan merkezi ezan sisteminde her cami müezzininin okuması yerine sesi güzel olanların okuması kararlaştırılmıştı. Bu maksatla tüm camilere frekans sistemiyle çalışan merkezi ezan sistemi kuruldu. Kastamonu merkezdeki 5 camiinin merkezi, ezan sisteminin frekanslarındaki sapma nedeniyle polis telsizlerinin frekansı minarelerden duyulmaya başlandı. Kentteki camilerin minaresinden duyulan polis telsizi anonsları, şaşkınlığa neden oldu.

Polislerin kendi aralarında yaptıkları konuşmanın minarelerden duyulması üzerine harekete geçen Kastamonu Emniyet Müdürlüğü Muhabere ve Elektronik Şube Müdürlüğü ekipleri, tesbit ettikleri 5 cami için Kastamonu Müftülüğü'ne uyarıda bulundu. Kastamonu Müftülüğü yetkilileri ise konu hakında açıklama yapmaya yetkili olmadıklarını söyledi.

Turan KURT/KASTAMONU, (DHA)