Minibüs mayına çarptı: 9 ölü

Hakkari yakınlarında bir yolcu minibüsü geçerken mayının infilak etmesi sonucunda 9 kişi hayatını kaybetti

16 Eylül 2010, Perşembe 10:22
A A

Hakkari'nin merkeze bağlı Durankaya Beldesi'ne 7 kilometre uzaklıktaki Geçitli Köyü'nden 28 yaşındaki Aydın Erol yönetimindeki minibüs, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 13 kişiyle birlikte bu sabah 50 kilometre uzaklıktaki il merkezine gitmek üzere hareket etti.

Ancak minibüs, köyün 2 kilometre uzağındaki viraja geldiğinde, saat 09.00 sıralarında asfalt yolda şiddetli bir patlama oldu. Bir anda parçalarak metal yığınına dönen minibüste bulunanlar şiddetli patlamanın etkisiyle çevreye savruldu.

 

Adobe Flash Player YükleMAYINLI ÇANTA

Jandarma olay yerinde önlem alırken, bazı kişiler patlamanın olduğu noktaya 15 metre uzaklıkta çanta bulduklarını öne sürerek bunu gazetecilere gösterdi.

Köylüler, çantayı açarak poşete sarılı 2 mayın ve 1 roket mermisini ve seri numaralarını gösterip, bu olayın JİTEM tarafından yapıldığını öne sürerken faillerinin yakalanmasını istedi.

MAYINLAR RUS YAPIMI ÇIKTI

Hakkari Valiliği'nden patlamayla ilgili açıklama geldi. Açıklama şöyle denildi: "Bölgede yapılan incelemede patlatma düzeneğinin bulunduğu yerde içinde çeşitli yaşam malzemesi ve elektronik düzenek bulunan 2 (iki) sırt çantası, (2) (iki) adet Rus yapımı anti tank mayın ve havan mühimmatının içine patlatma düzeneği ile tuzaklanmış c4 plastik patlayıcı madde bulunmuştur. Olayla ilgili inceleme ve soruşturma devam etmektedir."

 

Adobe Flash Player Yükle

 

KÖYLÜLER JANDARMAYA TAŞ ATTI

Jandarma çantayı elinde tutanları uyararak bunu yere bırakmalarını istedi. Çıkan gerginlik üzerine jandarmalar havaya ateş açarak kalabalığı dağıtmaya çalışırken, köylüler taş atarak karşılık verdi.

Köylüler bunun üzerine çantayı bıraktı. Terörist saldırıda yaralanan 4 kişi sevk edilen sivil ve askeri helikopterle Hakkari'ye götürüldü. 3 yaralı Hakkari'ye götürülürken, yaralı bebek Van'a sevk edildi.

 

Adobe Flash Player YükleOPERASYON BAŞLATILDI

Yaralı 4 kişi, Hakkari Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınırken, ilk müdahalenin ardından 6 aylık Zeynep Kurt adlı bebek ambulans helikopterle Malatya'ya sevk edildi.

Hakkari Valisi Muammer Türker, yaralılar arasında çocukların da bulunduğunu söyledi. Yetkililer, yaralıların tedavilerini sürdüğü ve genel olarak sağlık durumlarını iyi olduğu bildirildi.

 

Adobe Flash Player YükleÖLEN VE YARALANANLARIN İSİMLERİ

Aydın Erol (30), Eşref Gür (32), Enes Erol (22), Şirin Kurt (23), Abuzeyt İdem (40), Cane Dayan (50), Zarife Çiftçi (25), Semiha Dayan (35), Nurullah Çiftçi (2), Umut Çiftçi (3) Yaralıların adları: Özgür İdem, Sudenaz Kurt, Berivan Dayan, Zeynep kurt (6 aylık)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;