Minibüsçülerin eylemi büyüyor

Minibüsçülerin eylemi büyüyor

05 Ekim 2009, Pazartesi 15:02
A A

Samsun'da ilçelerden gelen yolcu minübüs ve otobüslerinin şehir merkezine sokulmamasını protesto eden şoförler, yolu trafiğe açmamakta direniyor.

Sabah 09.00'dan bu yana eylemlerini sürdüren şoförler, Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun yanlarına gelmesini isteyerek Büyükşehir  Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı protesto etti. Bu arada ilçelerden gelen ambulanslar ise şehir merkezine giremeyince tekrar geri dönmek zorunda kaldı. Özel otomobil ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kontrole gitmekte olan 65 yaşındaki Şaban Demir,  tıkanan trafikte fenalaşarak baygınlık geçirdi. Akciğer ameliyatı geçirdiği belirtilen Demir, için ambulans çağırıldı. Ancak tıkanan yola giremeyen ambulans, hastaya yaklaşık 50 metre mesafede beklemek zorunda kaldı. Sedye ile polis ve vatandaşların yardımıyla taşınarak ambulansa taşınan Şaban Demir, OMÜ Tıp Fakültesi'ne kaldırıldı.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve şehrin yöneticileri büyüyen krizi çözmekte etkisiz kalınca Ordu-Samsun karayolunda 10 kilometre uzunluğunda konvoy oluştu. Bazı araç sürücüleri de kapanan yolda ilerleyemeyince orta refüje çıkarak yollarına devam etti.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, minübüscüler eylem yapıp karayolunu trafiğe kapatmasını ise makam odasında telefonla yöneterek bilgi almaya çalıştı. Hastaların, ambulansların şehir merkezine giremediği sırada odasından telefonla bilgi alan Vali Güzeloğlu, İsveç Büyükelçisi Christer Asp'ı makamında kabul etti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;