Miras için 3 kişiyi öldüreceklerdi

Muğla'nın Datça İlçesi'nde, 1 milyon lira tutarındaki miras anlaşmazlığı nedeniyle 60 bin lira karşılığında aynı aileden 3 kişiyi öldürmek üzere plan yaptıkları ileri sürülen 3 kişi yakalandı

a
a
Çarşamba, 25 Ağustos 2010 - 18:42


Miras için 3 kişiyi öldüreceklerdi

Datça'nın İskele Mahallesi 244. Sokak’ta oturan Ali Kırmızı (52) ve eşi Fatma Kırmızı (48) ile kızları Gizem Kırmızı'nın (24) evine önceki gece 21.30 sıralarında kiralık ev tutma bahanesiyle üç kişi geldi.

39 yaşındaki A.İ.K., aynı yaştaki E.T. ve 33 yaşındaki G.Ç., kapıya çıkan Ali Kırmızı ile bir süre görüştü. Kiralık evinin olmadığını söyleyip eve girmek isteyen Kırmızı, üç kişi tarafından durduruldu.

60 BİN LİRAYA ANLAŞTIK İTİRAFI

Şüpheliler daha sonra Kırmızı'ya korkunç planlarını anlattı. “1 milyon liralık miras davası için seni ve aileni öldürmek üzere bir kişiyle 60 bin lira karşılığında anlaştık” diyen şüpheliler, şimdi bundan vazgeçtiklerini söyledi.

Şüpheliler, Ali Kırmızı'ya, “İki gün için evi terk edin. Telefonlarınızı kapatın. İnandırıcı olması için camide ölümlerinizin selasını verdirin. Bize 2 bin lira kaparo verdiler. Yarın da 8 bin lira alacağız. Paranın tamamını alınca ortaya çıkarsınız” dedi.

POLİSE HABER VERDİ

Bu sözler üzerine korkuya kapılan Ali Kırmızı, üç şüpheli ile ertesi gün buluşmak üzere randevulaştı, ardından olayı polise bildirdi. Randevu yerine gelen şüpheliler, polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı.

Şüphelilerden A.İ.K.’nın Burdur'dan, E.T. ile G.Ç.’nın ise Fethiye'den Datça'ya geldikleri belirlendi. Üç şüpheli polise verdiği ifadede kendilerini bu iş için para teklif eden kişinin A.Y. olduğunu ileri sürdü.

Aileyi öldürme niyetinde olmadıklarını belirten ve üzerlerinden herhangi bir silah bulunmayan şüpheliler, çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

MİRASINI KIZINA BIRAKMIŞ

Polis, azmettirme işinde aracı olduğunu düşündüğü A.Y.’nin peşine düştü. Bu arada, yapılan soruşturmada, öldürülmek istenen Fatma Kırmızı’nın babası Niyazi Çakıcı'nın iki ay önce 83 yaşında vefat ettiği ortaya çıktı.

Baba Çakıcı’nın, yaklaşık 1 milyon lira değerindeki mirasını diğer kızı Asuman Yılmazkuzucuoğlu'na bıraktığı ve bu nedenle kardeşler arasında açılan miras davasının devam ettiği öğrenildi.

Olaydan sonra, Kırmızı ailesinin aynı zamanda kapı komşuları olan Asuman Yılmazkuzucuoğlu ve eşi Mehmet Yılmazkuzucuoğlu’nun da ifadelerine başvuruldu.

Olayla ilgilerinin olmadığını belirten karı koca sözkonusu şüphelileri ve A.Y. denilen kişiyi tanımadıklarını söyledi. Fatma Kırmızı ve eşi Ali Kırmızı ise can güvenliklerinin sağlanması isteğiyle kaymakamlığa başvurdu. Soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

Mehmet ÇİL/Muğla (DHA)

2