Mire Chatman'a 3 ay ceza

Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, Beşiktaş Cola Turka'nın ABD'li oyuncusu Mire Chatman'a 3 ay hak mahrumiyeti cezası verdi

11 Mart 2010, Perşembe 16:06
A A

Basketbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, Beşiktaş Cola Turka’nın 21 Ocak tarihinde TOFAŞ Spor ile yaptığı maçın ardından gerçekleştirilen doping kontrolü sonrası yasaklı madde tespit edilen ABD’li oyuncu Mire Chatman’ı Disiplin Kurulu tarafından 3 ay hak mahrumiyeti ile cezalandırdığı bildirildi.

Federasyondan yapılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "Disiplin soruşturmasına esas Türkiye Doping Merkezi’nden gelen analiz sonucu, kulübün ve sporcunun savunma yazıları ve diğer belgeler incelendiğinde, 21 Ocak tarihinde İstanbul’da oynanan Beşiktaş Cola Turka-TOFAŞ Spor maçının bitiminde doping kontrolü yapıldığı, yapılan kontroller sonucunda Türkiye Doping Merkezi’nin 11 Şubat tarih, 2010 -068 sayılı analiz sertifikasından anlaşıldığı üzere Beşiktaş Cola Turka oyuncusu Mire Chatman’da 2010 yılı WADA Yasaklı Maddeler Listesi’nde yazılı tanımlanmış maddelerden ’tetrahidrokannabinol metabolitin’ maddesi bulunduğu tespit edilmiştir.

Beşiktaş Kulübü’nün 17 Şubat tarihli savunma yazısında anılan maddenin kulüp tarafından verilmediğini, böyle bir maddenin kendileri tarafından önerilmediği belirtilmiştir.

Bu nedenle sporcunun yasaklı madde kullandığının kesinleştiği anlaşılmaktadır. Beşiktaş Cola Turka oyuncusu Mire Chatman’ın idrar tahlilinde yasaklı madde olan tanımlanmış maddeler sınıfındaki tetrahidrokannabinol metabolitin bulunduğu, söz konusu maddenin vücuduna nasıl girdiğini belirttiği, ilk kez kullandığı ve pişmanlığı da dikkate alınarak kendisinin Disiplin Yönergisi’nin 32. maddesi ve Dopingle Mücadele Yönergesi’nin 5. maddesi, Dopingle Mücadele Yönergesi Disiplin Uygulamaları, Cezai Yaptırımlar 3.4 ve 3.12 maddeleri ile FIBA Dopingle Mücadeleye Dair Kurallar, İç Tüzüğü’nün 10.4 maddesi gereğince, tedbir tarihi olan 16 Şubat tarihinden başlamak üzere, bulunan maddenin tanımlanmış madde niteliğinde olması dikkate alınarak, 3 ay hak mahrumiyeti ve 7 bin 500 TL para cezası tecziyesine oy birliği ile karar verildi."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;