MİT'e suç duyurusu

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, MİT hakkında suç duyurusunda bulundu

04 Aralık 2009, Cuma 11:45
A A

Sincan Cumhuriyet Başsavcılığına verilen suç duyurusu dilekçesinde, bazı MİT görevlilerinin, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesini ziyaret ederek, TİB’de yapılacak ikinci inceleme ile ilgili bilgi aldıkları belirtildi.

"MİT görevlilerine yeterli açıklama yapılmasına rağmen", mahkemeye 14 Kasım'da MİT Hukuk Müşavirliğinden yazı gönderildiği ifade edilen dilekçede, "yazıda, MİT’in görev ve yetkilerinden bahsedildikten sonra, TİB’deki hard disklerde yer alan müsteşarlık kayıtlarına bilirkişilerin erişiminin engellenmesi, yapılacak tespit ve keşif sırasında müsteşarlık görevlilerinin de yer alması, TİB’de bulunan müsteşarlık kayıt bilgi ve belgelerinin başkanlıktan çıkarılmasının engellenmesi gibi taleplerde bulunulduğu" anlatıldı.

"Emir ve talimat içeren isteklerde bulunulduğu" savunulan dilekçede, bu durumun, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı ve delil toplama işlemini gerçekleştirecek Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hayri Keskin üzerinde "baskı oluşturmaya yönelik olduğu" öne sürüldü.

Dilekçede, "bu baskı sayesinde, bahse konu soruşturma kesin hükümle sonuçlandırılmadığı için hakim ve bilirkişilerin etkilenmeye çalışıldığı" savunularak, "bu nedenle yargı görevini yapanı etkileme" ve "adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarının" işlendiği iddia edildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;