Modanın efendisi 'vintage'

Bugün moda olan bir giysi 10 yıl sonra iğrenç, 30 yıl sonra ilginç, 50 yıl sonra da müthiş olacak!” demiş Fransız sanatçı Bertrand Lavier. Çok doğru söylemiş. Son birkaç yıldır sadece modada değil, her alanda eskiye rağbet arttı

30 Ağustos 2014, Cumartesi 05:00
A A

Haber: Kezban ASLAN YILMAZ kezban.yilmaz@posta.com.tr

Vintage kelimesini bundan 15 yıl önce birine sorsanız “O da ne?” derdi size. Ama bugün vintage’ı bilmeyen kalmadı. Dahası, herkes artık vintage tutkunu olduğunu söylüyor. Gerçekten de yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada bir vintage rüzgarı esiyor. Özellikle de 60’lı ve 70’li yılların kıyafetleri şu sıralar en gözde giysiler olarak öne çıkıyor. Pek çok ünlü isim vintage giyinirken genç kuşak da gardıroplarını neredeyse yeni tanıştığı 70’li yılların kıyafetleriyle donatıyor. Aslında vintage’a olan bu aşırı ilginin bir diğer nedeni de haute couture olması; yani eşinin bulunmaması. Vintage giyen, bugünün tabiriyle bir başkasıyla “pişti” olma tehlikesine uğramıyor. İşte meraklılarına vintage adresleri...

İstiklal Caddesi’nde Tünel’e inerken Suriye Pasajı vardır. Bu tarihi pasajın alt katında By Retro. Gireni nostaljik bir yolculuğa götüren mekanı hınca hınç dolduran eski kıyafetler tarihin kanıtları. 1920’lerden ve Atatürk’ün Cumhuriyet balosundan kalan elbiseler, 1950’lerin ve 60’ların moda güneş gözlükleri, ayakkabılar, şapkalar... Mekanın sahibi, pek çok nostaljik film ve diziye kıyafet veren, hatta sanat yönetmenliğini üstlenen Hakan Vardar. 11 yaşından beri bu işle uğraşan Vardar “Okul yıllarından beri eskicileri dolaşır, eskicilerden giyinirim. Zamanla bu merakım mesleğim oldu. Dünyanın her yerinden kıyafet topluyorum. Uzmanlaştım, gördüğüm kıyafetin yılını ve dönemini anlıyorum. Paris’te çok ünlü, 10 katlı bir haute couture mağazası vardır. Orada benim de 40 metrekarelik bir standım bulunuyor” diyor. By Retro’daki kıyafetler hem satılık hem kiralık. Hakan Vardar kıyafetlerin moda ürünlere göre çok daha uygun fiyatlı olduğunu söylüyor. “Mezuniyet baloları ya da düğünler için gelen genç kuşak burada kimseyle pişti olmayacağı kıyafetleri bulabiliyor. Ama orta yaş kuşağında da vintage meraklıları var. Özellikle de 60’lı ve 70’li yılların modasını her yaş tercih ediyor.”

'Vintage bitmeyecek'

Çukurcuma’da dört katlı bir vintage durağı, Mozk. Sahipleri Selda Bola-Berk Özkanlı çifti. İngiltere’de moda tasarımı okuyan Selda Hanım ile aynı üniversitede sanat yönetmenliği ve sahne tasarımı okuyan Berk Özkanlı eğitimlerini bitirip Türkiye’ye döndüklerinde evlenmiş, ardından ortak hayalleri olan vintage dükkanını açmışlar. Burada kıyafetten mobilyaya her türlü vintage ürünlerin yanı sıra kendi tasarımlarını da sergiliyorlar. Şu anda özellikle mobilya ve dekorasyonda eskiye dönüş olduğuna dikkat çeken Özkanlı çiftine göre, aslında eski hiçbir zaman bitmedi ama bu kadar iyi bilinmiyordu. “Türkiye her şeyi çok hızlı kullanıp attığı için vintage işi sarmaya başladı. Eskiden ikinci el bağışlanırdı, şimdi satmaya bize getiriyorlar. Vintage çok hızlı tükenecek ama vintage kavramı bitmeyecek. Vintage kavramının içinde evrensel çalışmalar var. Moda için de aynı şey geçerli. Bir kıyafet vardır, asla gardıroptan çıkmaz; sahibi yaşlanır, o durur. O bir klasiktir” diyor Berk Özkanlı.

Müstamel Eşya Evi 'Yeni nesil eskiciyiz'

Müstamel Eşya Evi, Çukurcuma’nın tarihi dokusunda yarını almış bir dükkan. Sahibi, yerini bir mimar olan Aslıhan Kendiroğlu. Çocukluğundan beri eski eşyalara meraklı olan Aslıhan Hanım “Yeni nesil eskiciyiz biz” diyor ve ekliyor; “Mekanda orijinal ürünlerin yanı sıra yenileyip sattıklarım da var; dönemin çizgisine göre kendi tasarladıklarım da... Koltuklar, kanepeler, sehpalar, masalar, abajurlar... Fiyatlar makul seviyede.” Son yıllarda 50’ler ve 70’lerin rağbet gördüğüne dikkat çeken Aslıhan Hanım özellikle gençlerin ilgisinin çok yoğun olduğunu söylüyor. “Bunu dönem dizilerinden ve filmlerinden de anlıyoruz. Bu ilginin devam edeceğini, hiç kaybolmayacağını düşünüyorum. Çünkü bu ürünleri modern eşyalarla da kullanabilirsiniz.” Aslıhan Hanım’ın müşterileri arasında sanatçılar, tasarımcılar, mimarlar, oyuncular, konsoloslar var.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;