Modern Robinson

David Glasheen, boşandıktan sonra Robinson Crusoe gibi sığındığı ıssız adada 14 yıldır doğayla iç içe yaşıyor

12 Temmuz 2010, Pazartesi 05:00
A A

İngiltere’de 1700’lü yıllarda yaşayan Alman asıllı ailenin oğlu Robinson Crusoe maceraperestti. Denizlere açılıp yeni yerler görme tutkusuyla yanıp tutuşuyordu. Sonunda gemiyle yolculuğa çıktı. Gemi battı. Sadece Robinson Crusoe kurtuldu.

Issız bir adaya düşen Robinson Crusoe burada yeni bir hayat kurdu. Ağaç dallarından barınak yapıp yaban keçilerini evcilleştirdi, toprağı ekti, balık avladı. Robinson Crusoe ıssız adadan 28 yıl sonra kurtuldu.

İFLAS EDİNCE BOŞANDI

İngiliz yazar Daniel Defoe bu hikayeyi kitap yaptı. O günden beri “Robinson Crusoe gibi ıssız bir adaya düşseniz yanınıza ne alırsınız?” sorusu bir efsane gibi dolaştı. Robinson Crusoe’nun ruhunu anlayanlar soruya “Hiçbir şey almam” yanıtını verdi. Tıpkı David Glasheen gibi... Avustralyalı işadamı David Glasheen’in yıllar önce mutlu bir yuvası, başarılı bir iş hayatı vardı. Ama sonra iflas etti.

İş dünyasıyla birlikte özel hayatı da çöktü. Eşi onu terk etti. Boşanan, beş parasız kalan David Glasheen 1990’lı yılların sonunda genç bir kadına aşık oldu. Yaşadığı bunalımlar nedeniyle ruhsal gerginlikten kurtulamayan David Glasheen’e sevgilisi şu teklifte bulundu: “Gel ıssız bir adaya kaçalım.” Aşıklar, Avustralya’nın kuzeyindeki ıssız Restoration Adası’na gitti. Adada onlardan başka kimse yoktu. Ama genç kadın adada fazla kalamadı.

KENTE DÖNMEYECEK

Aşkı değil yalnızlığı seçen 66 yaşındaki David Glasheen 14 yıldır adada yaşıyor. Ağaçlardan ev yapan David Glasheen balık avlayarak, meyve toplayarak, toprağı ekerek karnını doyuruyor. Telefonların, otomobillerin her yeri kapladığı stres dolu şehir hayatına dönmek istemiyor. “Ölürsem beni adaya gömün” diyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;