Moğol gençler Budist töreniye uğurlandılar

İstanbul'da denize düşerek boğulan Sarangerel Dorligjav ve nişanlısı Sereter Bat Erdene'nin cenazeleri özel uçakla ülkelerine gönderildi

14 Şubat 2015, Cumartesi 10:09
A A

İsviçre'de üniversite eğitimi alırken tatil için İstanbul'a gelen ve denize düşerek hayatını kaybeden Moğol gençlerin cenazeleri özel uçakla ülkelerine gönderildi.

Bu akşam saatlerine Adli Tıp Kurumu'ndan alınan cenazelere Atatürk Havalimanı kargo terminaline getirildi. Burada bekletilen cenazeler gece saat 01.30'da aileleri tarafından kiralanan Boeing BBJ B737-800 tipi özel bir uçakla Astana'ya gönderildi. Cenazelerin buradan Moğalistan'a götürüleceği öğrenildi.

BUDİST TÖRENİYLE UĞURLANDILAR

Gece geç vakitte denize sıfır olan otelin bahçesinde gezinen çiftten Sereter Bat Erdene, istinat duvarı olarak kullanılan saksıların üzerine çıktı. Bu sırada dengesini kaybederek suya düşen Erdene'nin arkasından kız arkadaşı Dorligjav da suya atladı. Ancak iki genç de karanlık sularda kayboldu. Gençlerin kaybolduğu devriye gezen güvenlik görevlisinin genç kızın çantasını otel bahçesinde bulmasıyla anlaşıldı. Bahçeyi gören güvenlik kameralarının incelenmesiyle denize düştükleri tespit edildi. Deniz polisinin yaptığı çalışma ile cenazeler denizden çıkarıldı. Çiftin denize düşme anına ait kamera görüntüleri polise teslim edildi.

Nişanlı çiftin aileleri dün saat 11.00'de cenazeleri almak için Adli Tıp Kurumu'na geldi. Polis eskortların eşliğinde gelen aileleri, Adli Tıp Kurumu Başkanı Dr. Yalçın Büyük karşıladı. Moğolistan Adalet Bakanı ve bir milletvekilinin de yer aldığı ailelere Moğolistan Fahri Konsolosu ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu eşlik etti. Yaklaşık 1.5 saat kurum yetkilileriyle görüşen aile daha sonra morga geçti. Budist din adamıyla birlikte içeri giren aile, cenazeleri kendi geleneklerine göre teslim aldı. Nişanlı çifte önce en güzel elbiseleri giydirildi. Ardından tütsüler yakıldı ve cenazeler kefenlendi.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;