Moşe Katsav tecavüzden suçlu

İsrail eski Cumhurbaşkanı Moşe Katsav, tecavüzden suçlu bulundu. İsrailli hakim Katsav'a, "Bir kadın hayır dediğinde, hayır demek istiyordur" dedi

Perşembe, 30 Aralık 2010 - 13:05

Moşe Katsav tecavüzden suçlu

Tel Aviv Bölge Mahkemesi'nde bugün karara bağlanan davada, 65 yaşındaki Katsav'ı, 1998 yılında Turizm Bakanlığı yaptığı dönemde yanında çalışan ve kısaca A. olarak tanımlanan bir kadına iki kez tecavüzden ve 2000 yılında cumhurbaşkanı olduktan sonra iki ayrı kadına cinsel tacizde bulunmaktan suçlu buldu.

Kararı okuyan hakim George Karra, "Katsav'ın savunması yalanlarla dolu. Bir kadın hayır dediğinde, hayır demek istiyordur" ifadesini kullandı.

Karra, "Sanığın ifadeleri güvenilmez bulunmuş, buna karşılık şikayet sahibinin ofiste ve otel odasında uğradığı tecavüzle ilgili ifadeleri inandırıcı bulunmuştur. İlişkinin kendi rızasıyla olduğu yolundaki iddianın da temelsiz olduğu anlaşılmıştır" dedi.

Karra ayrıca, "Sanığın, A.'nın davranışlarının tutarsız olduğunu iddia eden tanıklar çağırarak şikayeti geçersiz kılma çabalarının, kırık bir saz çöpününki kadar fayda sağladığını" söyledi.

Bunun üzerine Katsav'ın aile fertlerinden birisinin "Bu doğru değil" diye bağırdığı bildirildi. İsrail hakim, "A.'nın iddialarının iftira olduğu yolunda kuşku duymamız için bir neden bulunmamıştır" dedi.

Kararın okunmasıyla, mahkeme salonundan ve kadın hakları eylemcilerinin protesto gösterilerinde bulundukları bina önünden sevinç çığlıkları yükseldi. Yüzü solgun görünen Katsav'ın ise, kararı duyunca inanmazlıkla başını salladığı bildirildi. Katsav'ın ayrıca, ayakta durabilmek için bir duvara yaslandığı belirtildi.

EN AZ 4 YIL CEZA ALACAK

İsrail eski Cumhurbaşkanı Katsav'ın 4 ila 16 yıl arasında hapis cezası alabileceği belirtildi. Böylece, İsrail'de ilk kez bir Cumhurbaşkanı hapse girmiş olacak.

2000-2007 arasında cumhurbaşkanlığı yapan Katsav, tecavüz ve taciz suçlamalarının medyaya yansımasının ardından görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı. Kendisine yönelik suçlamaları reddeden Katsav'ın cezası ileri bir tarihte açıklanacak. Katsav'ın, kararı temyize götürme hakkı bulunuyor.