Moskova'ta tarihi sıcaklık

Rusya'nın başkenti Moskova'da, halkın bu yaz tanışmaya başladıkları sıcaklık rekorlarına bir yenisi daha eklendi

30 Temmuz 2010, Cuma 12:04
A A

Moskova’da hava sıcaklığı dün yeni bir rekor kırarak gölgede 38.2 derece olarak ölçüldü, ölçüm yapılan son 130 yıldaki en sıcak gün yaşandı.

Moskova Meteoroloji Dairesi tarafından yapılan açıklamada, “Ulusal Sergi Merkezi'ndeki (VVS) yerel meteoroloji istasyonu, dün yerel saatle 15.00'te 37.7 derece sıcaklık tespit etmiştir. Bu, Moskova’da şu ana kadar tespit edilen en sıcak havadan 0.2 derece daha fazla bir sıcaklıktır” denildi.

Ancak 1 saat kadar sonra yeni rekorun 38.2 olduğu İtar-Tass ajansı tarafından yine meteoroloji yetkililerine dayanılarak verilen haberde duyuruldu ve bu şekilde Moskova ilk defa 38 derecenin üstünde sıcaklığa şahit oldu.

Moskova’da 130 yıldır meteoroloji tarafından gözlenen hava şartları tarihinde ilk defa bu derece sıcak bir havayı görerek 130 yılın en sıcak havası olarak tarihe geçti.

En son Moskova'da 1920 yılının 7 Ağustos tarihinde 36.8 derecelik sıcaklık rekoru tespit edilmiş ve bu sıcaklık bu yıla kadar aşılamamış, 26 Temmuz tarihinde 37.5 derece ile bu rekor geride bırakılmıştı.

Bu arada, aşırı sıcaklar yüzünden Moskova dışındaki bataklıklarda ve ormanlarda çıkan yangınlar nedeniyle oluşan duman, özellikle sabahın ilk saatlerinde Moskova kent merkezinde hayatı olumsuz etkilemeye başladı. .

Siyamend KAÇMAZ/MOSKOVA (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;