Motorcu çetesi göçmenlere savaş açtı

Danimarkalı çete Hells Angels'in, göçmen gençlerin başına ödül vaad ettiği ortaya çıktı

04 Ekim 2009, Pazar 16:01
A A

Danimarka’da çoğu zaman kanunlarla başı belada olan  "Hells Angels" adlı grubla göçmen gençler arasındaki çatışmalar korkutucu boyutlara ulaştı.

Berlingske Tidende gazetesi 25 yaşındaki Rami Mawads adlı Lübnanlı gencin başına 1 milyon kron ödül konulduğunu yazdı. Türklerin yoğun yerleşim bölgesi Hoje Taastrup’da 2007 yılı Aralık ayında gerçekleştirilen silahlı saldırının Rami Mawads’a yönelik bir saldırı olduğu anlaşıldı.

Berlinske Tidende Gazetesi, çok sayıda Türk’ün evine de isabet eden kurşunların havada uçuştuğu gecede, Brondby’den gelen çete üyelerinin, Ramis Mawads’ı kurşun yağmuruna tuttukları, ancak saldırıya hazırlıklı olan Mawads’ın arkadaşlarının da karşı ateş açması sonucunda karşılıklı çatışma çıktığını yazdı.

2007 yılında yaşanan saldırıda 9 ayrı silahtan sıkılan 120 mermiye rağmen kimse yaralanmamış, sadece binalarda ve park eden araçlarda hasar meydana gelmişti.

KELLE BAŞINA ÖDÜL

Berlinske Tidende Gazetesi muhabiri Morten Frich, bir buçuk yıl süren araştırması sonucunda, polisin bile ulaşamadığı bilgilere ulaştı ve çeteler arasında kelle başına ödül konulduğunu, Hoje Taastrupgaards’daki saldırının da bunun bir parçası olduğunu ortaya çıkardı.

Muhabir, Rami Mawads’ı konu aldığı yazısında, Kopenhag, Albertslund, Glostrup, Rodövre, Valby bölgesinde faal olan Hells Angels çetesi dışında, göçmenlerin oluşturduğu, Hundige’de Black Cobra, Bloodz, İshoj’da (Maleren) Mohammed’in çocukları, Brondby’de Brondby Strand Gençleri adlı örgütlerin birbiri ile rekabet hâlinde olduğunu ve hangisiyle konuştu ise, hepsinden kelle başına ödül konulduğu hikâyesini duyduğunu yazdı.

Çete savaşlarının ilk kurbanı 2008 yılında Tinbjerg semtinde Hells Angels tarafından silahlı saldırıda öldürülen 19 yaşındaki Osman Nuri Doğan olmuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;