Motorize doktorlar

Trafiğin yoğun saatlerinde ve ambulansın ulaşmakta zorluk çektiği yerlere acil yardımı motosikletli doktorlar götürecek

04 Eylül 2009, Cuma 12:34
A A

Büyük şehirlerde yeni bir sağlık hizmeti uygulamaya giriyor. Trafiğin yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde, kara ambulanslarıyla ulaşılmasında güçlük çekilen dar sokaklardaki vakalara ‘motosikletli doktorlar’ müdahale edecek. Ambulans motosikletler olay yerinde her türlü acil tıbbi müdahaleyi yapacak donanıma sahip. Araçlarda kalbi duran bir hastanın elektroşokla yeniden canlandırılabilmesini sağlayacak cihaz, solunumu duran bir hastanın desteklenebileceği ventilatör, kırık ve travmalarda kullanılacak boyunluk ve yanık setleri bulunuyor. 

ÖLÜM ORANI AZALTILABİLİR 
Sağlık Bakanlığı İlk Yardım ve Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Fazıl İnan, acil sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere satın alınan 30 motosikletin 16 kente dağıtıldığını belirterek şunları söyledi: “Acil vakalarda ‘altın dakika’ denilen, kalbi duran bir hastanın müdahaleden sonra hayata döndürülebileceği ilk 5 dakika çok önemli. 5 dakikanın altında intikal süresi yakalayabilirsek ölümleri yüzde 25 oranında azaltmayı planlıyoruz. Motosikletli ekiplerin ilk müdahalesinin ardından gerekirse kara ambulansları vakaya en yakın yere ulaşacak ve hastayı hastaneye nakledecek.”

16 ŞEHİRDE HİZMETTE

16 şehirde hizmette Motorize ekipler Ankara’da Kızılay ve Sakarya Caddesi’nde, İstanbul’da Kapalı Çarşı, Cağaloğlu ve Beyoğlu gibi dar sokakları olan semtlerde hizmet verecek. Motosikletli doktorların ilk etapta hizmet vereceği diğer iller ise şöyle: İzmir, Bursa, Eskişehir, Adana, Muğla, Antalya, Mersin, Konya, Nevşehir, Samsun, Aydın, Denizli, Trabzon, Van.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;