MS hastalığını Alemtuzumab yöntemiyle yendi (MS nedir?)

Multipl Skleroz (MS) hastalığı ile 8 yıldır mücadele eden Sabahat Ünalan (25), MS hastaları için nadir uygulanan bir tedavi yöntemi olan Alemtuzumab yöntemi ile sağlığına yeniden kavuştu

06 Ocak 2018, Cumartesi 16:23
A A
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylana  ancak Türkiye'de henüz izin verilmemiş olan "Alemtuzumab" tedavisini, Sağlık Bakanlığı'nın özel izniyle 25 yaşındaki MS hastası Sabahat Ünalan'a uyguladı.

HAYALLERİNDEN VAZGEÇTİ

2009'dan MS hastalığıyla mücadele eden Sabahat Ünalan hastalıkla tanıştığı ilk yıllarda vücudunda sürekli uyuşmalar olduğunu ifade ederek, "Zamanla sağ ayağımda güç kaybı oluştu ve yürüyememeye başladım. MS ile onun ne olduğunu bilmeden tanıştım. Bu süreçte çok sayıda atak geçirdim. MS ciddi bir rahatsızlıkmış, bunu acı bir şekilde öğrendim" dedi.Lise son sınıf öğrencisi olduğu dönemde rahatsızlandığını anlatan Sabahat Ünalan, hastalık yüzünden bir süre hayallerinden vazgeçmek zorunda kaldığını söyledi. Liseyi uzaktan eğitimle birincilikle bitirdiğini aktaran Sabahat Ünalan, "Daha sonra Abant İzzet Baysal Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü'ü kazandım. Puanım yüksekti, hastalığım yüzünden il dışını tercih edemedim. Üniversiteye başladım ancak her ay hastaneye yattığım için yine uzaktan eğitimle Sosyal Hizmet Bölümü'nü okudum. O sırada kamu personeli sınavına girdim ve kazandım. 5 yıldır da bir kamu kurumunda memur olarak görev yapıyorum. Yüksek lisansa devam etmeyi düşünüyorum" diye konuştu.

"MS'TE ÜÇÜNCÜ BASAMAK TEDAVİ UYGULANDI"

Hastanenin Eğitim ve İdari Sorumlusu Nöroloji Ana Bilim Dalı Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Şeref Demirkaya ise MS'in tedavisi olan ve seyri değiştirilebilen bir hastalık şekli olduğunu ifade ederek şunları söyledi:


MS nedir? MS hastalığının tedavisi nasıl olur?


"Arkadaşımızın diğer tedavilere yanıt alamadığını görünce biz üçüncü basamak tedavi olan, dünyada şu anda MS merkezlerinde kullanılan bir tedaviyi hastalarımıza uygulamak istedik. Sağlık Bakanlığı da bu alanda bize yardımcı oldu ve ilacımızı temin edebildik. Şu anda ilaç, Türkiye'de henüz daha onaylı değil. Sağlık Bakanlığı'nın izniyle getirtebiliyoruz. Biz de kliniğimizde ilk kez Sabahat'a bunu uyguladık. Şu anda durumu gayet iyi. Çift görme problemi düzeldi. Denge sorunu var ancak onu da fizik tedaviyle düzelteceğiz."

"Alemtuzumab" adı verilen bu tedavi her hastaya uygulanamıyor. Bu yöntemin uygulanabilmesi için birinci ve ikinci basamak tedavilerin uygulanmış ancak bunlara yanıt alınamamış olması gerekiyor.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;