'Mucize uçak' internette satılacak

ABD'de Hudson Nehri'ne zorunlu iniş yaparak bir mucizeye imza atan yolcu uçağı internette satılacak

'Mucize uçak' internette satılacak

ABD'de kalkışından kısa süre sonra kaz sürüsüne dalınca iki motoru birden duran ve kaptan pilot tarafından Hudson Nehri'ne indirilen mucize uçağın, açık artırmayla satılacağı bildirildi.

New York'taki La Guardia Havalimanı'ndan kalktıktan 6 dakika sonra, kaz sürüsüne dalması sonucu 2 motoru da duran ve kaptan pilot Chesley Sullenberger tarafından içindeki 155 yolcu ve mürettebatla Hudson Nehri'ne indirilen Airbus A320 tipi uçakta kimse can vermemişti.

İniş sırasında gövdesi ağır hasar alan, içeri dolan dolan su yüzünden iç donanımı zarara uğrayan A320-124 tipi uçakta, satılırken motor ve kanatlar bulunmayacak. Toplam 25.241.08 uçuş saati bulunan Amerikan Havayolları'na ait, 1999 yapımı uçak için internet üzerinden yapılan açık artırma yöntemi yöntemiyle satışa sunulacak.

Chartis sigorta şirketi tarafından satılığa çıkarılan uçak için düzenlenen ve halka da açık olan açık artırma 27 Mart’ta sona erecek. Daha önce aynı durumdaki hurda Airbus A310 tipi uçak, 2.6 milyon dolara satılmış, uçağı alan kurum, parça parça sattığı hurdadan 4 milton dolarlık gelir elde etmişti.

Nafiz ALBAYRAK/ NEW YORK, (DHA)