Mültecilerden Esad'a ret

Türkiye'ye sığınan Suriyelilerden Beşşar Esad'ın 'dönün' çağrısına yanıt gelirken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de mülteciler için devreye girdi

20 Haziran 2011, Pazartesi 21:15
A A

Dünya ve Türkiye gündeminin ilk maddelerinden biri olan Suriye’de, Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın üçüncü kez halka seslendiği gün yeni gelişmeler yaşanıyor.

Esad’ın 'dönün' çağrısı yaptığı Türkiye’deki mülteciler, NTV’ye "hayat güvencemiz yok, dönmeyeceğiz" açıklaması yaparken, Suriye askerleri Türkiye’ye yeni geçişlerin olmaması için 4 kasabayı kuşattı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hatay sınırındaki durumu yerinde incelemesi için başdanışmanı Erşat Hürmüzlü'yü bölgeye gönderme kararı aldı.

Beşşar Esad, 3 aydır devam eden gösterilerde üçüncü defa televizyondan halka seslendi ve olanlardan silahlı grupları sorumlu tuttu, Türkiye'ye kaçanlara dönün çağrısı yaptı, siyasi reform sözü verdi; Ağustos'ta parlamento seçiminin düzenlenebileceğini, reformların da yıl sonuna kadar tamamlanabileceğini kaydetti.

Esad'ın bu konuşması muhalefeti tatmin etmezken, ülkenin bazı bölgelerinde sokaklara dökülen muhalifler yönetim karşıtı gösteriler düzenledi.

"DÖNMEYECEĞİZ"

Sınırın karşı tarafında bujnlar yaşanırken, Esad’ın 'dönün' çağrısı yaptığı Türkiye’deki yaklaşık 10 bin mülteciden bazıları, NTV aracılığıyla bunun mümkün olmadığı mesajı verdi:

"Kaçanlara dön çağrısı yapıldı ve öldürüldüler. Esad yönetimine güvenmiyorum. Özgürlüğümüzü versinler, Beşşar Esad yönetimden ayrılsın, dönmeye hazırız.", "Bu kadar kanın hesabını nasıl verecek. Birkaç ailenin döndüğüne tanıktlık ettim ama öldürüldüler. Güvencemiz yok, dönmeyeceğiz."

4 KASABA KUŞATILDI

Bu arada, Suriye askerleri, daha fazla Suriyelinin Türkiye sınırına gelmemesi için baskı uygulamaya başladı.Türkiye sınırında yığılmacıların ihtiyaçlarının karşılandığı Bednam, Cisbyur, İdlib ve Maarat Numan kasabaları Suriyeli askerler tarafından kuşatıldı ve yardım geçişlerinin önü kapatıldı.

(ntvmsnbc)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;