'Munzur'da barajlara hayır'

'Munzur'da barajlara hayır'

10 Ekim 2009, Cumartesi 15:28
A A

Tunceli'de Munzar Vadisi'ne yapılacak barajlara karşı 20 bin kişinin katıldığı 'Munzur'da barajlara hayır' mitingi düzenlendi.

Tunceli'de Türkiye'nin son dönemlerdeki en büyük çevre mitingi düzenlendi.   İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Adana ve Diyarbakır başta olmak üzere Türkiye'nin çeşitli kentlerinden Tunceli'ye gelen binlerce çevre dostu, bu sabah çarşı merkezinde toplanarak uzun bir kortej oluşturdu. Tunceli esnafının da kepenk kapatarak destek verdiği çevre mitingi için oluşturulan kortej yürüyüşe geçti. Slogan atarak yürüyen çevreciler, "Dersim'de Tunceli'de baraj istemiyoruz", "Barajlara hayır", "Dersim bizimdir bizim kalacak", "Barajlar durdurulsun" şeklinde slogan attı.

20 bin kişilik kortej, çarşı merkezinden başlattığı ve yaklaşık 8 kilometrelik yürüyüşten sonra Atatürk Mahallesi'nde tamamlanan Uzunçayır Baraj gölü kıyısına geldi.

Miting Tertip Komitesi adına bir konuşma yapan Tunceli Belediye Başkanı DTP'li Edibe Şahin, Türkiye'nin imzaladığı uluslararası çevre sözleşmelerini hiçe sayarak Tunceli'de doğayı tahrip ettiğini ileri sürdü. Şahin, "Tunceli doğası yıllardır büyük tahribatlar yaşamaktadır. 1990'lı yılların başından itibaren devlet, bölgedeki bir çok köyü boşaltarak bölgeyi insansızlaştırdı. Şimdilerde ise Tunceli doğasını, barajlara boğarak yok etmek istiyor. Tunceli halkı, bu barajların yapımına karşı her türlü yasal eylemini yapacak ve engel olacaktır. Türkiye çeşitli zamanlarda imzaladığı çevre ile ilgili uluslararası anlaşmaları yok sayarak Tunceli'de sit alanı ilan edilmesi gerektiği yerde barajlar yaparak, bölgeyi insansızlaştırmak istiyor. Yapılan bu barajlarla birlikte Aleviler için kutsal sayılan bir çok ziyaret yok oluyor. Biz Dersimliler olarak, bu barajların yapılmasını kabul etmeyeceğiz" dedi.

Şahin'in konuşmasından sonra sanatçı Mikail Aslan ile Ferhat Tunç, kısa bir müzik ziyafeti verdi. Konserlerden sonra mitinge katılanlar olaysız bir şekilde dağıldı.

DHA

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.