Murat Göğebakan'a veda

Kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybeden ünlü sanatçı Murat Göğebakan için Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi

01 Ağustos 2014, Cuma 15:35
A A

Türkiye’nin ‘Ayyüzlüm’ şarkısıyla tanıdığı Murat Göğebakan, Mayıs 2009’da yakalandığı lösemiden Aralık 2009’da kurtulmuştu. Tedavisi sırasında eşi Sema Bekmez’in kendisini aldattığını öğrenince yıkılmış ve “Kanseri yendim ama ihanete yenildim” demişti. 2013’te hastalığı nüksetmiş, 10 gün öncesine kadar tedavi görmeyi reddetmiş, yakınlarının ısrarıyla hastaneye yatmıştı.

Lösemi tedavisi gören şarkıcı Murat Göğebakan (46) dün İstanbul’da hastanede hayatını kaybetti. Murat Göğebakan’ın lösemiye bağlı ani kalp durması nedeniyle öldüğü açıklandı. Murat Göğebakan’ın cenaze namazı bugün öğle vakti Fatih Camii’nde kılındı. Fatih Camii’ndeki törende, Göğebakan’ın annesi Hatice, babası Hasan, oğlu Bülent, kardeşi Ferhat Göğebakan ile ailenin diğer üyeleri taziyeleri kabul etti.

Cenazeye katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, Göğebakan’ın ailesine taziyelerini ilettikten sonra tabutun başında saf tuttu.

Göğebakan’ın cenazesine ailesi ve yakınlarının yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AK Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Balediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ile sanatçı ve müzik yönetmeni Ahmet Koç, yapımcı ve yönetmen Ahmet Altınbaşak, "Uzun Adam" şarkısının sözlerini yazan Feridun Özdemir ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Murat Göğebakan için cuma namazının ardından cenaze namazı kılındı. Helallik istenmesinin ardından Göğebakan’ın tabutu, cenaze aracına taşındı. Bu sırada Başbakan Erdoğan da tabuta omuz verdi.

Erdoğan, Göğebakan’ın oğlu Bülent Göğebakan ve kardeşi Ferhat Göğebakan ile bir süre sohbet etti. Vatandaşların da sevgi gösterisinde bulunduğu Erdoğan, daha sonra camiden ayrıldı.

Göğebakan’ın cenazesi, Atatürk Havalimanı’ndan Adana’ya gönderilecek. Sanatçının cenazesi yarın Adana’nın Yüreğir ilçesinde toprağa verilecek.

Murat Göğebakan kimdir?

Murat Göğebakan, 9 Ekim 1968’de Adana’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana’da tamamlayan Göğebakan, 1986’da Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’na girdi.

Göğebakan, üniversite eğitiminden sonra Çukurova Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Bu yıllarda dergah eğitimi alan, gitar dersleri veren Göğebakan, 1995’e kadar Adana’da kaldı.

Sanatçı, albüm çalışmaları için geldiği İstanbul’da 1996’da "Ben Sana Aşık Oldum" adlı albümünü çıkardı ve büyük ilgi gördü. Kral TV Video Müzik Ödülleri Töreni’nde "Yılın şarkısı", "En iyi söz", "En iyi beste", "En iyi rock" ve "En iyi çıkış yapan" kategorilerinde aday gösterilen Göğebakan, "En iyi çıkış yapan erkek sanatçı" ödülünü aldı.

Göğebakan, daha sonra "Sen Rahatına Bak", "Tek Suçum Seni Sevmekmiş" ve "Merhaba" isimli albümlerini çıkardı.

Sanatçı, 2002’de piyasaya sunduğu "Ayyüzlüm" adlı albümüyle MÜYAP’ın "En Çok Satan Albüm Ödülleri"ne layık görüldü. Göğebakan, daha sonra çıkardığı "Yaralı" ve "Sana Olan Aşkım Şahit" isimli albümleriyle başarısını devam ettirdi.

"Hasan’dan Olma Hatice’den Doğma Murat Göğebakan" adlı bir kitap da yayımlayan Göğebakan, 2010’da kan kanserine yakalandı. Son olarak 2012’de "Aşkın Gözyaşları" albümünü çıkaran Göğebakan, bir süredir tedavi görüyordu.

Başbakan Erdoğan’a "Uzun Adam" şarkısını hediye etmişti

Murat Göğebakan’ın "Uzun Adam" şarkısını hediye ettiği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 4 Temmuz’da sanatçıyı evinde ziyaret etmişti.

Erdoğan, cumhurbaşkanı seçim kampanyası çerçevesinde 9 Temmuz’da Tokat Cumhuriyet Meydanı’nda halka hitabında, Murat Göğebakan için dua istemişti.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;