Musa Kang cinayetinde 2'nci tutuklama

Musa Kang cinayetinde 2'nci tutuklama

Erzurum'da 3 Kasım'da en son kapüşonlu bir gençle görüldükten bir hafta sonra başına taşla vurularak öldürülmüş olarak bulunan 13 yaşındaki Musa Kang cinayetinde ikinci kişi tutuklandı. Cinayet şüphelisi olduğu iddiasıyla tutuklanan amcasının oğlu 17 yaşındaki S.K.'nın ardından polis tarafından gözaltına alınan 16 yaşındaki B.E. de tutuklanarak cezaevine kondu.

B.E.'nin savcılıktaki ifadesinde güvenlik kamerasında Musa'nın yanındaki kişinin kendisi olduğunu kabul ettiği bildirildi.

ÖLÜ BULUNMUŞTU

Ömer Duygun İlköğretim Okulu 7'nci sınıf öğrencisi Musa Kang, 3 Kasım sabahı okula giderken yanına gelen 17- 18 yaşlarındaki bir gençle gittikten sonra 9 Kasım'da Devlet Demir Yolları mevkiindeki metruk bir binada ölü olarak bulundu. Görgü tanıklarının teşhisi sonrası Musa'nın kuzeni S.K., çıkarıldığı nöbetçi mahkemece kasten adam öldürmek suçundan 12 Kasım'da tutuklanarak cezaevine gönderildi. Erzurum H Tipi Cezaevi'ndeki çocuk bölümüne konulan S.K, herhangi bir saldırı olasılığına karşı tek kişilik koğuşta tutuluyor.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Öte yandan ikinci tutuklama olayı ile ilgili olarak Valilik, yazılı bir açıklama yaptı: "Emniyet bünyesinde oluşturulan özel ekip, güvenlik kameralarında Musa'nın yanında bulunan kapüşonlu genci, uzun aramalar sonucu yakaladı. 6 Ocak 1993 doğumlu B.E.'nin evinde yapılan aramada, kameralardaki krem renkli kapüşonlu mont ile siyah ayakkabılar bulundu.  Çocuk Cumhuriyet Savcılığı tarafından müdafi psikolog huzurunda B.E. görgü tanıklarına, 'aynalı cam'da 'canlı teşhiş' yaptırıldı. 'Nitelikli kasten adam öldürmek' suçundan 12 Kasım günü tutuklanan ve ifadesinde "Musa'yı o kadar iyi tanımam. Musa'yla en son iki yıl kadar önce görüşmüştüm. O tarihten bu yana Musa'yı hiç görmedim" diyen S.K.'yı teşhis eden Musa'nın ilköğretim okulundan sınıf arkadaşları bu kez B.E. de "Musa'yı götüren buydu" diye ısrar ettiler. 

Çocuk Şube Müdürlüğünde müdafi psikolog, annesi B.E.'nin huzurunda ifade veren B.E., Musa'ya 3 Kasım günü okula giderken rastladığını, İstasyon Mahallesindeki metruk binaya kadar beraber yürüdüklerini bildirdi. Bunun üzerine şüpheli B.E., basın mensuplarından gizlice metruk binaya götürülerek yer gösterme yapıldı. Ardından bugün (24 Kasım) saat 01.00'de Nöbetçi Mahkemeye çıkarılan B.E., 'nitelikli kasten adam öldürme' suçundan tutuklanarak E Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi.

ZANLI B. E., "KORKAK MUSA'YA HIRSIZLIK YAPTIRACAKTIM" DEDİ

Telsizler Mahallesi'ndeki evinden dün (23 Kasım) saat 18.10'da alınan B.E., annesiyle birlikte psikolog eşliğinde konuştu. Çocuk yaşına karşın 52 suçtan sabıkası bulunan ve 'nitelikli kasten adam öldürme' iddiasıyla tutuklanan B. E., psikoloğa "Hapse girersem kendimi öldürürüm" dedi. B. E., Çocuk Şube Müdürlüğünde şunları söyledi:

" Musa'yı daha önceden tanımıyorum. O gün Musa'yı okul önünde gördüm. Korkak bir çocuk olan Musa'yı okul yolundan hırsızlık yaptırmak amacıyla tehdit ederek götürdüm. İstasyon yakınındaki Migros alışveriş merkezi civarında iki tur attık. Sonra o metruk binaya gittik. Ben bağırınca Musa, korkudan titremeye başladı. Üzerine gidince Musa, yere düştü ve kafasını taşa çarptı. Ardından kuyuya düştü. Musa'nın kafasından kan aktığını görünce korktum ve kaçtım. Eğer beni bir daha cezaevine atarsanız, kendimi öldürürüm."

B. E, psikologun ardından avukat eşliğinde konuştuğu çocuk Cumhuriyet Savcısına verdiği ifade de ise cinayeti kabul etmedi. B.E., savcıya verdiği ifadede, " Musa'yı okuldan aldım olay yerine kadar götürdüm. Hırsızlık yaptırmak için tehdit ettim. Ancak ben öldürmedim. Olay yerinde alkol alan amcasının oğlu S. K., geldi bana bağırdı. Ben de Musa'yı bırakarak kaçtım" diye konuştu.

Öte yandan güvenlik kameralarına yansıyan kapüşonlu montun arkasında Musa'ya ait olduğu tahmin edilen kan izlerine rastlandığı bildirildi. B.E.'nin evde bulunan kapüşonlu montu ile siyah ayakkabıları incelenmek üzere bugün uçakla Ankara'ya Kriminal Laboratuarına gönderildi.

Halkın linç girişimine önlem olarak B. E. de gece yarısından sonra mahkemeye çıkarıldı.


DHA