Musa'nın kuzeni tahliye edildi

Musa'nın kuzeni tahliye edildi

25 Kasım 2009, Çarşamba 14:09
A A

Erzurum'da ilköğretim okulu öğrencisi Musa Kanğ'ın 9 Kasım'da bir cinayete kurban gitmesinin ardından tutuklanan amcasının oğlu S.K.'ya görüntülerdeki kapüşonlu genç B.E.'nin tutuklanması üzerine tahliye kararı çıktı.

Musa Kanğ cinayetinin ardından 12 Kasım günü tutuklanan 16 yaşındaki S.K.'nın avukatları Alpaslan Başlıcan ve Tuncer Aktaş, "S.K.'yı daha önce teşhis eden üç ilköğretim okulu öğrencisi, kapüşonlu olarak güvenlik kameralarında görünen B.E.'yi teşhis ettiler. Böylece S.K.'nın tutuklanmasıyla ilgili eldeki tek gerekçe çürümüş oldu. Cumhuriyet Savcılığına tutuksuz yargılanması için başvuru talebinde bulunduk. Savcılık, mütalanın ardından dilekçeyi Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Mahkemede talebimizi haklı bularak tahliye kararı verdi. Bir şaat içinde S.K. cezaevinden tahliye edilecekecek" dediler.

YER GÖSTERMEYE ÇORAPLA GETİRİLDİ  

Erzurum'da kaçırıldıktan sonra öldürülen Musa Kanğ'ı  (13) 'Nitelikli kasten adam öldürmek' suçundan tutuklanan amcasının oğlu S.K. ile madde bağımlısı B. E. bugün öğle saatlerinde önce yüzleştirildi ardından da metruk binaya götürülerek yer gösterme yapıldı. Madde bağımlısı ve çeşitli suçlardan sabıkası bulunan B. E'nin yer göstermeye ayakkabı giymeden çoraplarıyla geldiği görüldü.

Ömer Duygun İlköğretim Okulu 7'nci sınıf öğrencisi Musa Kanğ, 3 Kasım sabahı okula giderken yanına gelen kapüşonlu 16 yaşındaki B.E ile uzaklaştı. Biri kız üç sınıf arkadaşının gördüğü B. E. ile kaybolan Musa Kanğ'ın 9 Kasım gecesi cesedi bulundu. İstasyon mahallesindeki metruk binada üzeri taşla örtülmüş ve sert bir cisimle vurularak beyin kanamasından öldüğü belirlenen Musa Kanğ'ın cinayetini aydınlatmak için Emniyet Müdürlüğü bünyesinde özel bir birim oluşturuldu. 10 Kasım günü talihsiz Musa doğum yeri olan Yoncalık Köyü'nde toprağa verilirken amcasının oğlu 16 yaşındaki S.K. gözaltına alındı. Halkın Gürcükapı Polis Merkezi'ni basması ve linç etme girişimi nedeniyle gece yarısından sonra adliyeye çıkarılan S. K. 12 Kasım sabahı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mahkemenin 60 bin lira tazminatla serbest bırakılabileceği yönündeki kararı, Cumhuriyet Savcılığı'nın itirazı üzerine iptal edilirken, avukatları S.K'nın tutuksuz yargılanmasını sağlamak için Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurdular. Ancak S.K'nın tahliye talebi reddedildi.

Cinayetle ilgili çevredeki güvenlik kameralarına yansıyan görüntüleri mercek altına alan polis, 24 Kasım'da madde bağımlısı , 52 suçtan sabıkası bulunan 16 yaşındaki B.E'yi gözaltına aldılar. Savcılıktaki ifadesinde Musa Kanğ'la birlikte güvenlik kameralarına yansıyan kapüşonlu kişinin kendisi olduğunu itiraf eden B. E, ancak cinayeti işlemediğini söyledi. Musa'yı hırsızlık yaptırmak için kaçırdığını ileri süren B. E, metruk binada karşılaştığı S.K'nın kendisine bağırması üzerine Musa'yı bırakarak uzaklaştığını iddia etti.

Musa cinayetiyle ilgili olarak tutuklanan kuzen S.K. ile madde bağımlısı B. E, kapalı araçla ve sıkı güvenlik önlemleri altında cezaevinden adliyeye getirildi. Burada Cumhuriyet Savcısı tarafından yüzleştirilen zanlılardan S.K, madde bağımlısı genci tanımadığını, cesedin bulunduğu binaya ilk kez geldiğini, cinayetle ilgisi olmadığını söyledi. Zanlılardan B. E ise, "Musa'yı alıp metruk binaya geldim. Binadan içine girdikten sonra Musa'nın elindeki poşeti kuyuya, üzerine de kemik parçalarını attık. 3- 5 dakika sonra Musa önde ben arkada dışarı çıkarken, S.K. taşa dayanmış içki içiyordu. Musa S.K'yı görünce yardım istedi. S.K. bana bağırınca kaçtım" dedi. 

Yüzleştirmenin ardından zanlılar, çok sıkı güvenlik önlemleri altında İstasyon Mahallesi'ndeki metruk binaya götürüldü. Avukatların hazır bulunduğu yer gösterme sırasında cezaevi aracından ilk önce B. E. çıktı. Jandarmaların arasında çorapsız olduğu dikkat çeken B. E, mavi kazağını başına geçirerek yüzünü gizlemeye çalıştı. Daha sonra S. K. önde, B. E arkada olmak üzere metruk binaya girdiler. Cinayetin işlendiği metruk binada yaklaşık 20 dakika kadar kalan iki zanlılara, Cumhuriyet Savcısı yer göstermesi yaptırdı. Polisin kamerayla kayıt altına aldığı yer gösterme sırasında S.K'nın yakınlarının da gelişmeleri uzaktan izlediği görüldü.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;