Müslüm Gürses'ten müjdeli haber

Şişli Memorial Hastanesi'nde yoğun bakımda yatan Müslüm Gürses'in doktorları sanatçının durumuyla ilgili açıklama yaptı

20 Kasım 2012, Salı 14:37
A A

Memorial Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Gürses’in dün geceyi çok rahat geçirdiğini ifade ederek, "Bugün Müslüm Gürses ile ilgili daha güzel haberler vereceğim inşallah. Dün geceyi çokrahat geçirdi. Karaciğer enzimlerinde dramatik bir şekilde düzelme var. Beklediğimizden hızlı düzeldi karaciğeri" dedi.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Deniz Şener ile birlikte bir basın açıklaması yapan Prof. Dr. Sönmez ünlü sanatçının her geçen saat iyi bir duruma geldiğini söyledi. Bingür Sönmez, Müslüm Gürses’in sağlık durumuyla ilgili olarak, "Halen daha solunum aletine bağlı. Böbrekleri halen daha diyalizde halen daha yoğun bakımda yatan riskli bir hasta her geçen saat iyi bir yere yaklaşıyoruz.

Twitter’daki bilgi kirliliğiniönlemek için özellikle vurguluyorum, halen daha yoğun bakımda şuuru açık, akciğerleri toparlıyor karaciğerleri beklediğimizden daha iyi toparlıyor.

Ancak önümüzdeki bir hafta içinde hala bakımda kalacak. Teknolojinin ve tıbbın en iyi imkanlarını kullanıyoruz. Müslüm baba bir hafta içinde çok iyi olacak inşallah" diye konuştu.

'Hastanenin önüne gelip rahatsız etmesinler'

Müslüm Gürses’in hayranlarına seslenen Prof. Dr. Bingür Sönmez "Özellikle Müslüm Gürses’in fanatiklerinden rica ediyorum, hastanenin önüne gelip rahatsızlık vermesinler. Bilsinler ki onun istirahatini bozuyorlar. Ona olan ilgiyi azaltıyorlar. Rica ediyorum hastanin önünde fanatik gösteriler yapmayalım" dedi.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Deniz Şener de "Ünlü sanatçının çok ağır bir sigara içicisi olduğunu ve sigarayı bırakmayı hiç denemedi ve bırakmadı. En son ne zaman ki sağlığının çok ciddi durumda olduğunu ana damarında hastalık olup ameliyat olmasının gerektiğini gördü, bunun üzerine sigarayı bıraktı ve içmedi.

Bana sigarayı bıraktığını söylediğinde hep şüpheyle baktım kendisine. Eşine ve menajerine gerçekten içmiyor mu diye sorduğumda evet içmiyor dediler. Günde üç dört paket sigaradan birden tamamen keserek bıraktı. Ve bir buçuk ay boyunca tek bir sigara içmedi. Zaten bu ameliyatı yapmaya bizi cesaretlendiren bu bir buçuk ay boyunca sigara içmemekteki başarısı oldu" ifadesini kullandı.

'Bütün insanlarla kucaklaşacak'

Müslüm Gürses’in sağlık durumuyla ilgili bilgi almak için hastaneye gelen Adnan Şenses, "Benim aynı camianın aynı sanatın içinde olan arkadaşlarız. Onun bu kötü haberini duyar duymaza bu sabah buraya geldim. Sayın hocamız Bingür Sönmez ve Deniz Şener hocamla konuştuk, tedavinin çok iyi gittiğini söyledi.

Çok iyi haberler olduğunu söyledi. Müslüm Gürses çok iyiye gidiyor. Streslerini attırmamak için bir takım hayranlarının kapılara dayanması güzel bir şey değil. Çıktıktan sonra zaten bütün insanlarla kucaklaşacak. Sanatçılık kolay değil streslerle yaşayan bir toplumuz. Bundan birkaç ay evvel bende bir ameliyat geçirdim.

Müslüm Gürses emin ellerde. İnşallah en kısa zamanda aramıza aslanlar gibi dönecek. O güzel sesini nağmelerini bize dinletecek" diye konuştu.

Çaykur da açıklama yaptı

Müslüm Gürses'in oynadığı reklamın TV kanallarında hâlâ yayınlanmasına tepki gösterilmişti. Bunun üzerine Çaykur açıklama yaptı:

"Türk musikisinin usta ismi sevgili Müslüm Gürses’in sağlığının iyiye gittiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Yakınları ile yaptığımız görüşmelerde kendileri, Müslüm Gürses’in moralinin yüksek tutulmasının çok önemli olduğunu vurguladılar.

Bu nedenle sanatçının, yakınlarının ve sevenlerinin moralinde olumsuz bir etkiye neden olmamak amacıyla reklam filmlerimizi yayınlamaya devam etme kararı almış bulunuyoruz. Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Değerli sanatçımız büyük ustaya acil şifalar diler, bir an evvel sağlığına kavuşmasını temenni ederiz."

Hayranları doğdu eve akın etti

Geçirdiği baypas ameliyatının ardından yoğun bakıma alınan sanatçı Müslüm Gürses’in sevenleri, Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde doğduğu evi ziyaret etti. Halfeti Doğa ve Su Sporları Kulübü koordinasyonunda bir araya gelen, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu grup, sanatçının 1959 yılında dünyaya geldiği evin bulunduğu Fıstıközü köyüne gitti. Muhtar Recep Özmen ve köylülerce karşılanan grup, üzerinde "Dualarımız seninle Müslüm Baba" yazılı dövizlerle sanatçının doğduğu eve kadar yürüdü. Gruptakiler, daha sonra evin avlusuna kurulan barkovizyondan sanatçının hayatıyla ilgili belgeseli izledi.

Halfeti Doğa ve Su Sporları Kulübü Başkanı Nihat Özdal, etkinliğin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Müslüm Gürses’in, ünü Türkiye’yi aşan çok önemli bir sanatçı olduğunu söyledi. Gürses’in rahatsızlığından duyduğu üzüntüyü dile getiren Özdal, "Halfetili hemşehrileri olarak Müslüm Gürses’in bir an önce sağlığına kavuşmasını ümit ediyoruz. Kendisine Allah’tan şifa diliyoruz. Halfeti halkı, dualarıyla Müslüm Gürses’in yanındadır" dedi. Özdal, daha sonra telefonda görüştüğü sanatçının hayat arkadaşı Muhterem Nur’a da ilçe halkı adına geçmiş olsun dileklerini iletti.

DHA, AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;